#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie. W.A.B., Warszawa 2018 – pisze Izabela Mikrut
Oto publikacja, która młodych ludzi przekona. Przygotowana przez Anję Rubik – czyli postać rozpoznawalną – która rozmawia ze specjalistami, zadaje pytania, jakie mogłyby zadać nastolatki przygotowujące się do rozpoczęcia życia seksualnego. Trochę na wzór dorosłych wywiadów-rzek dotyczących seksu, jednak z naciskiem na to, co młodzież nurtuje. Z myślą o tych, którzy chcą już mieć za sobą ten pierwszy raz, ale nie mają odwagi porozmawiać o tym ze starszym pokoleniem. Dorosłym większość poruszanych tu kwestii wydałaby się oczywista, banalna albo niepotrzebna, ale Anja Rubik wraca do absolutnych podstaw. Na rozważania o budowie związków czy eksperymentowaniu z Kamasutrą jeszcze przyjdzie czas: na razie trzeba rozwiać podstawowe wątpliwości i nadrobić braki w edukacji płynące ze społecznego konserwatyzmu. Młodzi ludzie powinni poznawać swoje ciała, nie bać się masturbacji, umieć rozmawiać o swoich potrzebach lub obawach – a kiedy decydują się na współżycie, wiedzieć, co oznacza zaufanie czy możliwość powiedzenia “nie” na każdym etapie łóżkowych igraszek.
Zaczyna się od krótkiej opowieści o dojrzewaniu, jest tu rozdział dla chłopców i rozdział dla dziewczynek, pytanie, kiedy odwiedzić lekarza, co powinno niepokoić, a co jest zupełnie naturalne. Obowiązkowy wstęp. Szybko autorka przechodzi do motywu płciowości i do traktowania osób o innej orientacji seksualnej, przypomina, co jest uznawane za przemoc seksualną, a także kiedy i gdzie szukać pomocy. Nie unika tematów wiążących się ze swobodnym dostępem do mediów elektronicznych: nie będzie ostrzegać przed wysyłaniem partnerowi swoich nagich zdjęć, ale temat się pojawi, podobnie jak kwestia dostępności pornografii. Opowiedzą rozmówcy, jak przygotować się do pierwszego razu i czego się spodziewać, podpowiedzą, jakie rodzaje seksu się rozróżnia. Obowiązkowo wprowadzi autorka rozdział o zabezpieczeniach i – nieco w formie dodatkowej przestrogi – chorobach przenoszonych drogą płciową. Szczególny nacisk kładzie oczywiście na potrzeby nastolatków. Podpowiada, gdzie zwrócić się z prośbą o pomoc, gdy lekarz odmówi przepisania pigułki “dzień po”, albo gdy trzeba wykonać konkretne badania. W przypadku antykoncepcji do rozmowy z lekarzem dobrze przygotuje zestawienie dostępnych środków z ich zaletami, wadami, cenami i skutecznością. Wprowadzi autorka listę stron internetowych, adresów i telefonów przydatnych w określonych sytuacjach. “Zero tabu. Sto procent praktycznej wiedzy” – można przeczytać w blurbie i nie są to czcze zapewnienia. “#sexedpl” powinna być publikacją obowiązkową dla wszystkich nastolatków. Tu nie mówi się o seksie przez pryzmat religii, medycyny czy szkolnych lekcji – a pod kątem zwyczajnego życia.
Pozornie jest to książka obszerna, ale sporą rolę w nadawaniu objętości mają tu zdjęcia. Niektóre cytaty zostały powiększone, w innych pojawiają się odręczne zaznaczenia czy wykrzykniki: znak, na co trzeba zwrócić uwagę. Wszyscy mówią tu przystępnym językiem, odrzucają tony moralizatorskie i hermetyczne. Nastolatki znajdą tu odpowiedzi na wiele swoich pytań, które do tej pory zadawać mogły jedynie w internecie – i uzyskają fachowe wyjaśnienia. “#sexedpl” to książka potrzebna na rynku i wartościowa dla młodzieży – chociaż utrzymana w klimacie pop i rozdmuchiwana dużą ilością fotografii.