Recenzje

Porady wychowawcze

Katarzyna Kozłowska: Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować. Nasza Księgarnia, Warszawa 2019 – pisze Izabela Mikrut.

Feluś wita się z panią i z kolegami z przedszkola. Gucio pozdrawia swoich przyjaciół trochę inaczej (w końcu jest maskotką i obowiązują go nieco inne zasady). Feluś wie, że nie wolno kłaść się na stole podczas wspólnych posiłków, a do tego – że warto bez grymaszenia próbować nowych potraw. To zostaje przedstawione jako świetna przygoda i istnieje nikły co prawda, ale jednak cień szansy, że mali odbiorcy dadzą się przekonać do takiego zachowania. Może niektórych nawet mamy zabiorą w nagrodę do restauracji – Felusia taka niespodzianka czeka, więc warto. Przynajmniej z perspektywy przedszkolaka.

Feluś wie również, że trzeba używać magicznych słów – proszę, dziękuję i przepraszam. Chociaż sam motyw „magiczności” słów został już wyeksploatowany, może jeszcze na kilkuletnie dzieci zadziałać. Mały bohater książki Katarzyny Kozłowskiej na własnej skórze przekonuje się, że magiczne słowa rzeczywiście są potrzebne – na przykład sprawiają, że pani nie będzie się gniewać. A przecież dla malucha to rzecz ważna. Poza tym chodzi o to, żeby wszystkim wokół było miło. Gdyby nikt nie przestrzegał zasad, zapanowałby chaos, który całkiem chętnie przedstawia Gucio – razem ze swoimi maskotkowymi kompanami. Ale im wolno. A w przedszkolu musi być porządek. Każde dziecko wie, że zabawki trzeba odkładać na miejsce, a jeśli ktoś ma ukochaną przytulankę – nie wolno jej zabierać ani niszczyć (nieźle ten wątek wprowadza Katarzyna Kozłowska, zawczasu pokazując odbiorcom, że nie chcieliby, żeby ktoś nie uszanował ich własności). Z Zasad, które pojawiają się w kodeksie przedszkolaka, warto jeszcze na przykład wskazać tę, że mówi się po cichu (nic nie dałoby się usłyszeć, gdyby wszyscy się przekrzykiwali) i zgłasza do odpowiedzi, albo gdy ma się ochotę coś innym przekazać. Feluś znakomicie zdaje sobie sprawę z tego, że kiedy chce skorzystać z toalety albo z atrakcji na placu zabaw, ma poczekać na swoją kolej – nie wolno się przepychać czy wbiegać przed innych. Katarzyna Kozłowska dobrze wie, co zdarza się przedszkolakom robić i gdzie pojawiają się najczęściej punkty zapalne i konflikty. Przestrzega przed nimi dzięki zasadom, które powinien znać każdy przedszkolak. Uczy odbiorców, przypominając proponowane przez panią i przez wychowawców postawy, za pomocą Felusia i jego maskotki utrwala wiadomości.

Tomik „Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować” nie jest w żaden sposób książką przełomową ani zaskakującą. Każdemu zagadnieniu poświęca autorka jedną rozkładówkę (spore ilustracje sprawiają, że ma ta książka również wartość rozrywkową dla maluchów, chociaż teksty – pomijając wybryki Gucia – są tu poważne i nie da się ich lekko traktować), ale przy szerzeniu wiedzy na temat przedszkolnego savoir-vivre’u posługuje się schematami, motywami, które funkcjonują od zawsze przy podobnych wątkach. Duże obrazki do śledzenia przez dzieci urozmaicają dydaktyczne opowieści o tym, jaki Feluś jest grzeczny (czasami zastępują też puenty i wyobraźnię, gdy Gucio rezygnuje z kodeksu zachowań w myślach). W świecie przedszkolaków wszyscy są dobrzy, uprzejmi i empatyczni, przynajmniej na razie nikt nie łamie zasad – warto więc pojąć, jak wpasować się w oczekiwania dorosłych (rodziców i pani). Kartonowy tomik – kolejny w serii – stanowi pomoc dla rodziców i wychowawców.

Komentarze
Udostepnij
Tags: ,