Zapowiedzi

POWITANIE – premiera dla najnajów w gliwickim Teatrze Miejskim

Witamy w świecie teatru

W Teatrze Miejskim w Gliwicach dobiegają końca przygotowania do premiery dla najnajów. Tą wdzięczną nazwą określa się nurt teatru adresowany do bardzo młodych widzów, maluszków, które ledwo ukończyły pół roku życia, a nie skończyły jeszcze trzech lat. Teatr najnajowy zachwyca najmłodszych obrazami i dźwiękami, które oddziałując na ich wszystkie zmysły skutecznie wspomagają rozwój dzieci.

Powstające przedstawienie pod tytułem „Powitanie” jest pierwszą taką propozycją w naszym repertuarze i jednocześnie jedną z niewielu na Śląsku.

Kiedy szukałem inspiracji do „Powitania”, bardzo szybko zdałem sobie sprawę z tego, że pomimo różnic w sposobie celebrowania rytuałów, we wszystkich kulturach dotyczą one tych samych, konkretnych, przełomowych momentów w pierwszych dniach i miesiącach życia dziecka: momentu narodzin, przecięcia pępowiny, przyprowadzenia dziecka do domu, opieki nad niemowlęciem, pierwszych kroków, pierwszych słów. Dramaturgia „Powitania” jest zatem wyznaczana przez dwie narracje: narrację rytuałów oraz narrację, która nawiązuje do rozwoju psychofizycznego dziecka. Moim zdaniem to bardzo symptomatyczne. Ludzie różnią się zwyczajami, ale początek ich życia w każdej kulturze opiera się na tych samych kamieniach milowych rozwoju. ­­– mówi Bartosz Kurowski, reżyser spektaklu.

Premiera „Powitania” odbędzie się 18.05 o godzinie 15.00 na Scenie Mikro Teatru Miejskiego w Gliwicach. Następne pokazy zaplanowano na 19.05 (godz. 13.00 i 15.00) oraz na 23.06 (godz. 13.00 i 15.00)

Mała Scena i Scena Mikro Teatru Miejskiego oferują wiele ciekawych przedstawień dla dzieci, brakowało jednak propozycji dla najmłodszych. Decydując się na realizację „Powitania” chcieliśmy zaprosić do teatru rodziców z niemowlakami, aby od pierwszych lat życia rozwijać kontakt dzieci ze sztuką – mówi Zbigniew Prażmowski, konsultant artystyczny ds. repertuaru dziecięcego.

Bardzo się cieszę, że nasz Teatr będzie miał w repertuarze propozycję dla mojego synka. Słyszeliśmy dużo dobrego o najnajowych spektaklach  – powiedziała jedna z mam często odwiedzających teatr w Gliwicach.

„Powitanie” będzie teatralną podróżą przez rytuały i zwyczaje, praktykowane w różnych częściach świata, towarzyszące narodzinom dziecka. Obrazy wzbogaci piękna, spokojna muzyka, grana na żywo na bardzo egzotycznych instrumentach. Łagodne światło i dająca poczucie bezpieczeństwa scenografia ma zapewnić komfort i przyjemność zarówno najmłodszym dzieciom, jak i rodzicom – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach

Reżyser spektaklu, Bartosz Kurowski, znany jest naszej publiczności jako autor świetnego  przedstawienia „W kole”, a także dwóch cykli warsztatowych „Nie dokazuj!” i „ Powitanie w teatrze”. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Klaudia Laszczyk, a piękną muzykę skomponował i wykona multiinstrumentalista Łukasz Grund. W rolach Mamy i Taty, a także podróżników zobaczymy Igę Bancewicz i Cezarego Jabłońskiego.

Koproducentem spektaklu jest sosnowiecki Teatr Zagłębia.

Komentarze
Udostepnij