23 listopada podczas uroczystej Gali Finałowej zakończyliśmy XXIII edycję Festiwalu Prapremier, która w tym roku odbyła się pod hasłem PROGRES/REGRES. Tego wieczoru poznaliśmy również nazwisko zwycięzcy IV edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy! Nagrodę dla najlepszego współczesnego dramatu za sztukę „Say hi to Abdo” otrzymał Mikita Ilyinchyk.
W styczniu 2024 roku Teatr Polski w Bydgoszczy ogłosił nabór do IV edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie skierowaliśmy do autorów i autorek z: Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Gruzji, Armenii, Węgier, Czech, Słowacji, Albanii, Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowina, Mołdawii, Rumunii, Macedonii, Słowenii, Bułgarii, Czarnogóry, Kosowa, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Azerbejdżanu, Turkmenistanu.
Nabór tekstów w języku polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim trwał do 15 kwietnia. Do tegorocznej AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy zgłoszonych zostało 268 tekstów spełniających wymogi regulaminowe. Wśród nadesłanych utworów znalazło się 163 dramatów w języku polskim, 25 w języku ukraińskim, 30 w języku rosyjskim i 50 w języku angielskim. Ich autorki i autorzy pochodzą z 19 krajów.
Listę finalistów i finalistek konkursu poznaliśmy 30 czerwca 2024 roku. Jury III edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy w składzie: Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Lubomira Piotrowska, po przeczytaniu 268 utworów z 19 krajów postanowiło zakwalifikować do finału następujące dramaty:
- „Say hi to Abdo“ autorstwa Mikity Ilyinchyka (Białoruś),
- „Norman Freeman“ autorstwa Agnieszki Jelonek (Polska),
- „Na literę F“ autorstwa Lejli Kalamujić (Bośnia i Hercegowina),
- „Gdzie drzewa lśnią. Zbiór bajek i innych wymysłów“ autorstwa Niny Plavanjac (Serbia),
- „Luter / Von Bora“ autorstwa Adriana Szafrańskiego (Polska).
Finałowe teksty zostały zaprezentowane publiczności w formie szkiców scenicznych w ramach XXIII edycji Festiwalu Prapremier. Jak co roku, do pracy nad szkicami zaprosiliśmy znakomitych polskich reżyserów i reżyserki – Piotra Pacześniaka, Anitę Sokołowską, Mateusza Atmana i Agnieszkę Jakimiak, Małgorzatę Warsicką oraz Michała Kotańskiego.
Po zapoznaniu się z pięcioma finałowymi sztukami Kapituła AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy 2024 pod przewodnictwem Marka Ravenhilla w składzie: Davit Gabunia, Julia Holewińska, Goran Injac, Agnieszka Lubomira Piotrowska, postanowiła przyznać nagrodę główną w wysokości 50 000 zł Mikicie Ilyinchykowi za sztukę „Say hi to Abdo”.
Kapituła, po długiej i burzliwej dyskusji, podjęła decyzję o nagrodzeniu utworu, w którym autor, używając mieszanki zabiegów dokumentalnych, autofikcji, fikcji oraz multimediów, eksploruje palące zagadnienia dotyczące migracji, szczególnie tej przebiegającej przez Białoruś w kierunku wschodniej granicy Europy. Swoje dzieło wzbogaca o oryginalne postrzeganie feminizmu pokazane w formie Fem-Jihadu. Ilyinchyk tworzy sztukę, która ma szanse na świeży odbiór w wielu częściach świata. Ironiczna gra znaczeń w „Say Hi to Abdo” zostawia nas z pytaniem, czy czeka nas utopia czy dystopia.
Dodatkowe nagrody dla wszystkich finalistów przyznało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które jest partnerem konkursu.
Konkurs dramaturgiczny AURORA organizowany jest od 2021 roku w ramach Festiwalu Prapremier. Został on powołany z okazji jego jubileuszowej 20. edycji. AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy przyznawana jest za wybitny dramat współczesny. Jego intencją jest poszukiwanie nowych języków, estetyk i kierunków rozwoju współczesnego teatru.
fot.Patryk Chenc