Zapowiedzi

Prapremiera dramatu „Bowie w Warszawie” Doroty Masłowskiej na zakończenie roku 2021 w warszawskim STUDIO teatrgalerii

Na zakończenie 2021 roku STUDIO wystawi na Dużej Scenie im. Józefa Szajny najnowszy dramat Doroty Masłowskiej w reżyserii Marcina Libera. Piąta premiera sezonu jubileuszowego teatru już 18 grudnia 2021.

Najnowszy, napisany na zaproszenie STUDIO dramat Doroty Masłowskiej to wielowątkowa opowieść o Warszawie lat 70., wstrząśniętej pogłoskami o grasującym dusicielu. Realia gierkowskiej dekady poznajemy przede wszystkim za pomocą perspektyw mieszkanek odbudowanego z bólu miasta, zatrwożonych sprawą Dusidamka z Mokotowa. Ta zdaje się jednak tylko pretekstem do ukazania ich niewypowiedzianych i niewysłuchanych sekretów, dramatów i traum. Podejmując formę kryminału milicyjnego ze wszystkimi jej absurdami, Masłowska kreśli fantazyjny i barokowy świat „ery atomowej”, pełen incydentów codzienności, przemocy i marzeń. Przez ten peerelowski krajobraz, nasycony niepodrabialnym i żywym językiem autorki, przejdzie pewnego dnia nikt inny jak David Bowie.

Prapremiera „Bowiego w Warszawie” (18 grudnia 2021, sobota) to sceniczny kryminał w reżyserii Marcina Libera. Osnuty wokół legendarnej wizyty artysty spektakl jest odą do miłości, szczególnie tej niespełnionej i nierozkwitłej. O takiej Warszawie jeszcze nie słyszeliście. Ścieżkę dźwiękową skomponują muzycy wrocławskiego kwartetu Błoto, których improwizowana muzyka idealnie wpasowała się w abstrakcyjną opowieść osadzoną w realiach PRL. W STUDIO do 26 listopada trwa akcja  „Twoje jeansy. Twój spektakl”, która zachęca do oddania starych jeansowych ubrań na potrzeby realizacji kostiumów przez Grupę Mixer. Za scenografię i reżyserię światła odpowiada Mirek Kaczmarek. Na scenie zobaczymy: Dominikę Biernat, Monikę Obarę, Maję Pankiewicz (gościnnie), Marcina Pempusia, Bartosza Porczyka, Sonię Roszczuk, Natalię Rybicką, Roba Wasiewicza, Krzysztofa Zarzeckiego, Martę Ziębę i Ewelinę Żak. Spektakl będzie grany 19-21, 26-30 grudnia oraz w wieczór sylwestrowy.

Sztuka ukaże się również w formie książkowej nakładem Wydawnictwa Literackiego na początku 2022 roku. Ilustracje do książki przygotowuje ceniony artysta Mariusz Wilczyński, autor uhonorowanego wieloma nagrodami filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

„Bowie w Warszawie”

Premiera: 18 grudnia 2021 o godz. 19:00

Kolejne terminy: 19-21, 26-31 grudnia o godz. 19:00

Reżyseria: Marcin Liber

Scenariusz: Dorota Masłowska

Scenografia/Reżyseria światła: Mirek Kaczmarek

Kostiumy: Grupa Mixer

Muzyka: Błoto w składzie: Cancer G, OlafSaxx, Latarnik, Wuja HZG

Obsada: Dominika Biernat, Monika Obara, Maja Pankiewicz (gościnnie), Marcin Pempuś, Bartosz Porczyk, Sonia Roszczuk, Natalia Rybicka, Rob Wasiewicz, Krzysztof Zarzecki, Marta Zięba, Ewelina Żak

Kierowniczka produkcji: Justyna Pankiewicz

Asystentka reżysera/Inspicjentka: Zuzanna Prusińska

Asystentka produkcji: Anna Gołębiowska

Asystent scenografa: Grzegorz Więckowski

STUDIO teatrgaleria tojedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce zarządzana przez dyrektora naczelnego teatru Romana Osadnika od 2011 roku. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii ‒ krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka. W sezonie jubileuszowym 2021/2022 odbyły się premiery: „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha (19 września 2021) i „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” (premiera: 25 września 2021), „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego (premiera warszawska: 28 października 2021) i „Hamer” w reżyserii Justyny Sobczyk (13 listopada 2021).

STUDIO teatrgaleria

pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

www.teatrstudio.pl

Komentarze
Udostepnij