Zapowiedzi

Prapremiera monodramu “Nazywam się Tamara Biakow, jestem legendą” w Muzeum Powstania Warszawskiego

1 sierpnia odbędzie się prapremiera spektaklu „Nazywam się Tamara Biakow, jestem legendą” w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk w Muzeum Powstania Warszawskiego. Premiera 25 września w STUDIO teatrgalerii.

Kilkadziesiąt występów rocznie. Niezliczona ilość kilometrów. Kilka kontynentów. Zawsze sama. Nazywa się Tamara Biakow i jest drugą po Rosie Raisie najsłynniejszą żydowską śpiewaczką operową. Pochodzi z warszawskiej Pragi, z domu przy ulicy Targowej. W latach 60. tych XX wieku trafia do Ameryki. Na pierwszym miejscu listy przebojów króluje “Hello Dolly” Louisa Armstronga, o czym Tamara dowiaduje się jeszcze na lotnisku. Jest poraniona – całe życie zakopywała trumny. Tworzy z nich kopce, w których się zapada. Czy Biakow uda się odciąć od tragicznej przeszłości i odnaleźć ukojenie w Nowym Świecie? Czy zatriumfuje?

W rolę tytułową wciela się charyzmatyczna Ewa Błaszczyk, kreśląca poruszającą opowieść o pamięci, tożsamości i historii, którą niesie każdy z nas. Sceniczny portret Tamary Biakow to rzecz o notorycznym zabijaniu przeszłości. O kacie i ofierze w jednym ciele – głodnym, złym, zazdrosnym, gryzącym, pożądającym ciele. O ranach w sercu i tych na umyśle. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU 

ZAIKS 

„Ewa” Ewa Błaszczyk-Janczarska

Spektakl jest koprodukcją Teatru Studio oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.  

Prapremiera: 1 sierpnia 2021 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Premiera: 25 września, Scena Malarnia, STUDIO teatrgaleria

Komentarze
Udostepnij