Zapowiedzi

Prapremiera w tarnowskim Teatrze im. Solskiego

Polska prapremiera spektaklu na motywach powieści Pavla Rankova „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” odbędzie się w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie już w najbliższą sobotę, 20 listopada (dzień wcześniej zaprezentowany zostanie pokaz przedpremierowy).

To fabularna opowieść o czwórce przyjaciół, żyjących gdzieś w centrum Europy i marzących o zwyczajnym, szczęśliwym życiu. 1 września 1938 roku na basenie w Levicach (dawna Czechosłowacja) spotykają się trzej nastoletni chłopcy: Czech, Żyd oraz Węgier. Pragną zorganizować zawody pływackie, a nagrodą dla zwycięzcy ma być możliwość ubiegania się o względy pięknej Słowaczki Márii. Nikt z bohaterów nawet nie przypuszcza, że przez kolejnych trzydzieści lat ich losy splotą się w fascynującą historię o miłości, pożądaniu, potrzebie stabilizacji, ale przede wszystkim o sile wzajemnych powiązań, która trwa mimo wojny, komunizmu i natrętnej polityki.

Scenicznej adaptacji tej jednej z najlepszych słowackich powieści ostatnich lat (polskie tłumaczenie zawdzięczamy Tomaszowi Grabińskiemu) podjął się Tomasz Gawron, który również spektakl w tarnowskim „Solskim” wyreżyserował. W roli Jana gościnnie wystąpi Adam Herich, aktor Teatru Miejskiego w Żylinie na Słowacji, Rudą zagra Matylda Baczyńska, Marię  – Anna Zachciał, Gabriela – Filip Kowalczyk, Pana Belaja – Ireneusz Pastuszak, a Petera – Tomasz Wiśniewski.

Autorem minimalistycznej scenografii, łączącej przestrzenie łaźni i basenu jest Krystian Szymczak, który odpowiada też za kostiumy i reżyserię świateł. Muzykę skomponował Wojciech Frycz. Istotną rolę w spektaklu odgrywają również animacje autorstwa Mateusza Świderskiego.

Spektakl przygotowany we współpracy z Fundacją ze Stali po premierze zostanie zagrany jeszcze 21 listopada oraz 11, 12 i 14 grudnia. Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprasza nań widzów od 16. roku życia.

/KK/

Fot. Paweł Topolski

Komentarze
Udostepnij