Zapowiedzi

Prawdziwa historia „królików” z Ravensbrück – „Blizny” Marty Grzywacz

Marta Grzywacz

„Blizny. Prawdziwa historia »królików«
z Ravensbrück”

Wydawnictwo W.A.B.
Premiera: 13 kwietnia 2022 r.

Pierwszy reportaż przybliżający mało znaną historię kobiet poddawanych eksperymentom medycznym w obozie w Ravensbrück.

Nowa książka Marty Grzywacz – autorki obsypanego nagrodami reportażu Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld – po raz pierwszy opowiada mało znaną historię kobiet poddawanych eksperymentom medycznym w obozie w Ravensbrück i w ogóle nieznaną historię ich powojennego leczenia w USA.

Dwudziestego trzeciego września 1941 roku do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück przyjeżdża transport czterystu młodych polskich działaczek ruchu oporu z więzień w Lublinie i Warszawie. Nowo przybyłe muszą zmierzyć się z obozową rzeczywistością, głodem, bólem, strachem i śmiercią.

Niektóre z kobiet zostają zakwalifikowane do eksperymentów pseudomedycznych. Wbrew swojej woli poddawane są doświadczeniom zagrażającym ich życiu i zdrowiu, stając się królikami doświadczalnymi w rękach nazistowskich lekarzy. Po odzyskaniu wolności tzw. „króliki” (tak mówiły same o sobie, tak nazywały je inne więźniarki i władze obozu) przez lata pozostawały same ze swoimi doświadczeniami, wspomnieniami, dramatami. Nikt ich naprawdę nie leczył, nikt nie chciał słuchać ich opowieści.

Blizny. Prawdziwa historia „królików” z Ravensbrück to wstrząsający i przejmujący reportaż o nazistowskim okrucieństwie i lekarzach w służbie Hitlera. O sile przetrwania i odwadze więźniarek, która pozwoliła im się zbuntować. To także świadectwo solidarności kobiet z różnych krajów i wspomnienie o pewnej amerykańskiej filantropce, która po wojnie postanowiła pomóc ofiarom eksperymentów w leczeniu ich blizn na ciele i duszy.

W księgarniach od 13 kwietnia 2022 r
.

Marta Grzywacz – dziennikarka i publicystka historyczna, absolwentka Wydziału Prawa UW. Publikuje w „Gazecie Wyborczej” i „Newsweeku”, pisze głównie o historii XX wieku. Jej pierwsza książka, Obrońca skarbów. Karol Estreicher w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki, zdobyła nagrodę internautów dla najlepszej książki historycznej 2017 r. w plebiscycie „Historia Zebrana”. Opublikowana w 2020 r. Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld przyniosła autorce nagrodę „Juliusz” dla najlepszej biografii 2020 r., I Nagrodę KLIO przyznawaną przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Reportażu w Lublinie.

Komentarze
Udostepnij