Recenzje

Prawdziwe intencje

Justin Bariso: Inteligencja emocjonalna w działaniu. Rebis, Poznań 2020 – pisze Izabela Mikrut.

Justin Bariso proponuje swoim czytelnikom poradnik z dziedziny psychologii i samorozwoju, przypominając rolę – w relacjach międzyludzkich – zagadnienia, które powstało ćwierć wieku wcześniej. Odwołuje się do inteligencji emocjonalnej, żeby zaznaczyć i przypomnieć odbiorcom, jak duży wpływ na podejmowane decyzje oraz postawy wśród innych mają uczucia. Nieprzypadkowo powołuje się na pierwszych stronach na Jobsa – postać charyzmatyczną i bardzo mocno polegającą na instynkcie emocjonalnym – wiąże świadomość w tym zakresie z możliwym do osiągnięcia sukcesem. A to, oczywiście, jedna z technik wpływu, którą zgrabnie wykorzystuje, żeby zachęcić do lektury.

„Inteligencja emocjonalna w działaniu” to książka, która czyta się sama – jest stworzona tak, by wertowało się ją błyskawicznie i bez większych przeszkód, chociaż jeśli ktoś chce się zatrzymać i popracować nad sobą, również zyska na to szansę. Co pewien czas autor wprowadza bowiem szereg zadań dla odbiorców, podpowiada, jak się zachowywać i na co w autoanalizach zwracać uwagę – przywołuje drobne życiowe scenki, w których czytelnicy mogą bez trudu odnaleźć siebie, swoich bliskich albo odzwierciedlenie codziennych kontaktów – i tłumaczy, jak można poprawić relacje.

Autor koncentruje się na tym, żeby nakreślić temat przejrzyście, uporządkować wiadomości związane z funkcjonowaniem pod wpływem emocji. Nie dzieli zachowań na te w sferze prywatnej i w pracy – za to ujawnia mechanizmy, które mogą w różnych przypadkach zostać uruchomione i wtrącić się w proces podejmowania decyzji. Dzięki takiemu podejściu może wyczulić czytelników na określone sygnały i nauczyć ich pracy nad sobą. „Inteligencja emocjonalna w działaniu” nastawiona jest bowiem na praktyczny aspekt odczytywania znaczenia uczuć. Justin Bariso prowadzi skrócony i całkiem pomysłowy kurs funkcjonowania wśród innych ludzi. Podpowie, co zrobić, żeby ulepszyć swój związek – i ostrzeże, kiedy człowiek jest bardziej podatny na wpływy z zewnątrz. Wyjaśnia, jak wyczulić się na sterowanie emocjami. Wprowadza kwestię wpływu na innych (lub innych na kogoś), opowiada o empatii. Inteligencja emocjonalna przejawia się tam, gdzie zawodzi dosłowna komunikacja – przydaje się wówczas umiejętność czytania intencji osób z bliskiego otoczenia. Justin Bariso przygotowuje czytelników na różne sytuacje.

„Inteligencja emocjonalna w działaniu” to tom, który zamienia się w poradnik. Autor przygotowuje polecenia dla tych czytelników, którzy chcą wykonać pewną pracę nad sobą – mogą oni korzystać ze wskazówek i swoistych ćwiczeń. Do tego Justin Bariso wprowadza konkretne metody postępowania, przypomina, jak odbiorcy mogą się zachować w pewnych sytuacjach i kiedy sprawdzi się jaka strategia. Nie chce uczyć manipulowania innymi, ale panowania nad własnymi emocjami – co czasem oznacza przejście od sfery impulsywnych reakcji do logicznego i zdystansowanego odpowiadania na postawy innych. Prowadzi do samodoskonalenia, ale też do lepszego rozumienia ludzi. Nie jest to książka, z której da się poznać teorie psychologiczne – nastawiona jest na błyskawiczną lekturę, która w dodatku przynieść może dość szybko korzyści odbiorcom – i w ten sposób Bariso do siebie przekona.

Komentarze
Udostepnij
Tags: ,