Zapowiedzi

Premiera „Autokorekty” w TR Warszawa

Autokorekta w TR Warszawa

16 października o godzinie 19.00 na scenie TR Warszawa/ Marszałkowska 8 odbędzie się premiera „Autokorekty” w reżyserii Jakuba Skrzywanka,  spektaklu zrealizowanego z młodzieżą z 13. Liceum Ogólnokształcącym im. Leopolda Lisa-Kuli.  Przedstawienie powstaje w ramach finału kolejnej odsłony projektu TiSz TR – Teatr i Szkoła 2019-2021. Drugi pokaz odbędzie się 17 października, również o godzinie 19.00.

„Autokorekta” to próba przyjrzenia się jaką korektę do swojego życia chciałaby wprowadzić młodzież, która w ostatnich latach doświadczyła zachwiania poczucia bezpieczeństwa, związanego z kryzysem klimatycznym, strajkami, jak również zdalną edukacją i zamknięciem w domach związanych z kolejnymi falami pandemii. 

Twórcy i twórczynie projektu przyglądali się pierwszym tygodniom „powrotu do normalności” po okresie niemal rocznego lockdownu związanego z przymusowym zamknięciem w domach i zdalnej edukacji.

Czy jakikolwiek powrót jest jeszcze możliwy? Jak „normalność” postrzegają ci, którzy większość okresu dojrzewania spędzili zamknięci w domach? Czego potrzebują, jakie są ich lęki i czy teatr może jakkolwiek pomóc im przezwyciężyć wszystko to, co kumulowało się w ostatnich miesiącach? Co chcą powiedzieć w momencie, kiedy bardzo uważnie mogli obserwować otaczającą ich rzeczywistość i system, którego są częścią? Co potrzebują usłyszeć, jeśli większość rzeczy, które chcielibyśmy przekazać dorosłym zaczynałaby się od długiego i niczym nieposkromionego krzyku?

„Autokorekta” jest kolejnym po „To my jesteśmy przyszłością!” (Teatr Nowy Proxima w Krakowie) projektem teatralnym Jakuba Skrzywanka zrealizowanym z młodzieżą oraz zaproszonymi twórcami i twórczyniami.

Spektakl współtworzy młodzież z 13. Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Leopolda Lisa-Kuli: Ostap Junko, Amelia Karwacka, Jagoda Klimkowska, Zofia Mańkowska, Kaja Sienkiewicz, Patrycja Ślązak, Natalia Wrońska. Przy realizacji „Autokorekty” współpracują m.in. Aleksandr Prowaliński (współpraca scenograficzna), Anna Axer Fijałkowska (współpraca kostiumograficzna) oraz Magda Mosiewicz (współpraca przy tworzeniu wideo).

To pierwsza z cyklu premier nowego cyklu Młody TR, w którym prezentujemy prace współtworzone przez młodzież oraz profesjonalnych artystek i artystów teatru. Koordynatorami merytorycznymi projektu TISZ TR są Anna Rochowska oraz Michał Domański i Anna Kurelska (zespół edukacji TR Warszawa). Koordynatorką projektu TiSz TR jest Marta Bernatowicz, projekt współtworzą pedagodzy i pedagożki teatru: Tomasz Daszczuk i Agata Pietrzyk-Sławińska.

TISZ TR – TEATR I SZKOŁA

Idea projektu TiSZ czyli Teatr i Szkoła wywodzi się z berlińskiego programu Tusch – Theater und Schule. W ramach projektów TiSZ TR teatr TR Warszawa nawiązuje stałą współpracę z wybraną szkołą ponadpodstawową. W ramach projektu młodzież ogląda spektakle z repertuaru teatru, a także uczestniczy w cyklicznych warsztatach, spotkaniach i dyskusjach prowadzonych przez pedagogów i pedagożki teatru.

TISZ TR – TEATR I SZKOŁA 2019-2021

W kolejnej odsłonie projektu TiSZ TR bierze udział młodzieżz 13. Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli. W ramach trzyletniego projektu młodzież uczestniczyła w cyklu warsztatowym przygotowanym przez pedagogów i pedagożki teatru, Tomasza Daszczuka i Agatą Sławińską-Pietrzyk. Młodzież wzięła udział w takich spektaklach TR Warszawa jak: „Ewelina płacze”, „Fantazja”, czy „Między nami dobrze jest”, a także stworzyła wspólnie z Anną Karasińską performans „Topnienie” oraz wystawę wideo-art „Gdzie jesteście” wspólnie z Wojtkiem Ziemilskim.

Projekt TISZ TR – Teatr i Szkoła współfinansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawę oraz dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Komentarze
Udostepnij