Zapowiedzi

Premiera „Giselle, tańcz!” w szczecińskim Teatrze Współczesnym

„Giselle” jako klasyczny balet romantyczny stanowi pretekst do opowiadania o sile eksploatacji ciała, o popychaniu go do granic niezgodnych z fizjonomią, anatomią i prawami fizyki, o wycieńczającym treningu, o zachowaniu wręcz anorektycznej sylwetki po to, by osiągnąć iluzję, by stać się nadczłowiekiem.

Spektakl jest przyczynkiem do pracy ze wspomnieniami i prywatnym doświadczeniem autorki spektaklu. To opowieść o walce, jaką trzeba stoczyć, by odzyskać sprawność organizmu dotkniętego zawałem mózgu. Walka, którą stacza główna bohaterka baletu, balansując pomiędzy światami życia i śmierci to sytuacja, z której autorka czerpie, by opowiedzieć swoją własną historię walki z ciałem – zbuntowanym i obumierającym… W centrum znajduje się ciało. Ciało zaniedbane i niesłuchane. W czasach bezustannego pośpiechu z jednej strony ignorowane, a z drugiej – doprowadzane do granic możliwości.

Koprodukcja Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz Teatru Łaźnia Nowa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt oraz Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia. Premiera w ramach II rezydencji artystycznej Scena Nowe Sytuacje.

reżyseria: Anna Obszańska

dramaturgia: Maciej Podstawny

kostiumy: Mateusz Jagodziński

muzyka: Małgorzata Penkalla

reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński

tutor rezydencji: Michał Borczuch

asystent reżyserki: Adam Kuzycz-Berezowski

obsada:

Barbara Biel, Arkadiusz Buszko, Adrianna Janowska-Moniuszko, Iwona Kowalska, Adam Kuzycz-Berezowski ‘ Kacper Kujawa (gościnnie), Maria Wójtowicz (gościnnie), Agnieszka Ferenc (gościnnie), Magdalena Malik (gościnnie)

premiera: 10 maja 2024, duża scena

Komentarze
Udostepnij