Zapowiedzi

Premiera książki „Być jak Caravaggio. Życie i oszustwa genialnego fałszerza dzieł sztuki”

Premiera książki „Być jak Caravaggio. Życie i oszustwa genialnego fałszerza dzieł sztuki” (tłum. Katarzyna Makaruk) już 27 marca.

Tony Tetro stał się znany na całym świecie, gdy okazało się, że to on – a nie Chagall, Picasso czy Monet – jest autorem obrazów z wartej dwieście milionów funtów kolekcji wiszącej w siedzibie fundacji księcia Karola.

Przez ponad 45 lat jego dzieła wprowadzały w błąd znawców sztuki i pojawiały się jako autentyczne w muzeach, galeriach, domach aukcyjnych i prywatnych kolekcjach na całym świecie. 

Jak duże pieniądze można zarobić na pasji do sztuki?

Czy łatwiej podrobić dzieła Dalego czy Chagalla?

Ile kosztują ekspertyzy „autentyczności”?

Dlaczego fałszerstwo jest jak łamigłówka?Tanie siedemnastowieczne płótno z toporną Matką Boską z dzieciątkiem, znacznie droższa zdobiona złota rama, własnoręcznie przygotowane pigmenty, dużo petów i piec do pizzy oraz prawdziwa pasja i wiedza – tak wygląda przepis Tetro na Caravaggia.

W swojej książce autor daje nam możliwość poznania warsztatu fałszerza oraz odsłania kulisy rynku dzieł sztuki, który jest bardziej skorumpowany, niż można przypuszczać. Wszystko to przedstawia na tle swojego barwnego życia, w którym fascynacja sztuką splata się z upodobaniem do dobrej zabawy, szemranego towarzystwa i szybkich samochodów.

Rekomendacje:

Tylko sztuka nas nie oszuka, ale Tony Tetro już tak. Dlaczego Dali nie mógł namalować homarów w 1950 roku, dlaczego fałszerstwo jest jak łamigłówka, dlaczego Picasso jest trudniejszy niż Caravaggio, jak działają mechanizmy rynku sztuki, a do tego dużo smaczków z historii sztuki – to wszystko jest w fascynującej książce o „księciu fałszywek”, lekturze obowiązkowej i dla miłośników malarstwa, i dla wielbicieli sensacyjnych biografii. Takie fałszerstwo to też sztuka!”

dr Kamila Tuszyńska, Wernisażeria

„Jeśli kochasz sztukę, nie możesz przegapić tej książki”.
Jeffrey Archer


„Wyobraź sobie Chłopców z ferajny w galerii sztuki”.
„Times of London”

„Czyta się jak podręcznik dla fałszerstwa, w którym znajduje się mnóstwo wskazówek na ten temat i wszystko jest opisane krok po kroku. Ale jedna rzecz w historii autora jest absolutnie autentyczna – jego pasja do sztuki”.
„The Wall Street Journal”

„Wilk z Wall Street w świecie sztuki”.
„Publishers Weekly”
Komentarze
Udostepnij