Zapowiedzi

Premiera książki Tobina Siebersa w warszawskiej Zachęcie

Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 zaprasza 20 czerwca o godzinie 18.00 na polską premierę książki „Estetyka niepełnosprawności” Tobina Siebersa do Narodowej Galerii Sztuki – Zachęta. Spotkanie poprowadzi Piotr Morawski i będzie tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM).

Estetyka niepełnosprawności Tobina Siebersa, badacza i aktywisty działającego na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami, to rewolucyjna książka, która jest pierwszą próbą przedstawiania niepełnosprawności w sztuce współczesnej i kulturze wizualnej z takim rozmachem. Wychodząc od książki porozmawiamy o relacjach sztuki i niepełnosprawności i spróbujemy uchwycić proces, w którym niepełnosprawność staje się wartością estetyczną. Porozmawiamy o rolach, jakie niepełnosprawne ciało i umysł odegrały w ewolucji współczesnej estetyki. Przyjrzymy się m.in. tak zwanej sztuce „zdegradowanej” i „zdyskwalifikowanym” ciałom i zadamy pytanie o to, jakie związki z uciskiem osób z niepełnosprawnościami miała sztuka.

Książka Siebersa zabiera nas w podróż w kulisy prac Marca Quinna i w literackie światy Junota Díaza, zestawia Wenus z Milo i prace Andy’ego Warhola, bada, w jaki sposób niepełnosprawność problematyzuje obowiązujące wyobrażenia o pięknie. Podążymy jej śladem.

Porozmawiamy w gronie osób związanych ze sztukami wizualnymi, teatrem, studiami o niepełnosprawności. W spotkaniu udział wezmą Ewelina Godlewska-Byliniak (Centrum Sztuki Włączającej), Tomasz Grabowski (artysta wizualny), Joanna Kordjak (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki), Justyna Lipko-Konieczna (Centrum Sztuki Włączającej), Katarzyna Ojrzyńska (Uniwersytet Łódzki). Spotkanie poprowadzi Piotr Morawski (Instytut Kultury Polskiej, UW).

Książka Estetyka niepełnosprawności Tobina Siebersa to czwarta pozycja w serii Odzyskiwanie obecności wg pomysłu Eweliny Godlewskiej- Byliniak i Justyny Lipko-Koniecznej, która wydawana jest przez Centrum Sztuki Włączającej w partnerstwie z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki.

Tobin Siebers był profesorem kolegialnym im. V. L. Parringtona w zakresie języka angielskiego i literatury oraz sztuki i projektowania na Uniwersytecie Michigan. Autor wielu książek i publikacji, w których podejmował tematy związane z teorią niepełnosprawności w kontekście etycznym, estetycznym i politycznym. Laureat nagrody University of Michigan Press Book Award 2011. 

Komentarze
Udostepnij