Zapowiedzi

PREMIERA MINIATURY TANECZNEJ “CZERŃ – ODSŁONA III” i warsztaty tańca butoh w Gdańsku

21 lipca w Oliwskim Ratuszu Kultury odbędzie się premiera miniatury tanecznej “Czerń – odsłona III” wg konceptu i w wykonaniu tancerki butoh TO-EN. Tuż po premierze odbędą się trzydniowe warsztaty tańca butoh.

TO-EN Butoh Company

CZERŃ

odsłony

Czerń – najciemniejsza z barw

Przeciwbarwa

Miejsce tak ciemne, że niwelujące każdy odcień.

Pochłaniające światło.

Ta czerń, to czarny wiatr i czarne włosy.

Ta czerń, to czarne mapy z plamami czarnego złota.

To czarny las Aokigahara porastający zastygłą lawę.

Czerń jak czarna dziura zasysa.

Anihiluje, ale rozszerza i rozprzestrzenia.

Pociąga, wciąga, pcha.

Projekt CZERŃ realizowany jest w cyklu odsłon, stąd podtytuł. Każda odsłona to układ krajobrazów, gdzie katastrofy ekologiczne, naturalne czy ludzkie stają się poetycką strukturą. Roponośne złoża, cierpienie ptaka, pragnienie śmierci, szaleństwo – jak mroczna namiętność. Proste obrazy z czarnej gliny, piasku i ropy.

Poszczególne odsłony, pozornie odrębne, zbudują ostatecznie odsłonę finalną – spektakl.

—-

O ARTYSTACH

TO-EN jest tancerką butoh. Drogę artystyczną rozpoczęła w Szwecji, w zespole tańca butoh SU-EN Butoh Company, kierowanego przez artystkę i choreografkę SU-EN. W 2009 r., w Sztokholmie odbyła się solowa premiera TO-EN pt. WHITE – biały. Premiera była jednoczesnym momentem narodzin TO-EN Butoh Company. Obecnie artystka pracuje w Polsce, realizuje spektakle, multidyscyplinarne projekty, akcje site – specific, improwizacje, warsztaty, wykłady. Ostatnie realizacje to spektakle Butoh Mon Amour, Desert Rose, Czerń, performance Miód, wielkoformatowa instalacja ze szwedzkim artystą Fredrikiem Wretmanem pt. Hikarimuji czy 3 miesięczny projekt warsztatowy dla osób 60+ zakończony spektaklem Ukryte wśród liści. TO-EN oznacza po japońsku “Ziemia-Ogród”, “Ogród – Ziemski” (EARTH – GARDEN) i jest imieniem artystycznym tancerki.

www.toenbutoh.com

oluhi – projektuje ubrania. Jej prace publikowano w magazynach A4, Exklusiv, Machinie, Machinie Design. Współpracowała z japońską agencją “Dune” pokazując kolekcje w Gallery Conceal, Shibuya, Tokyo. Brała udział w “off fashion week”, Łódź oraz “fashioner” podczas “Opener Music Festival”, Gdynia. “(…) każda jej rzecz przypomina mały kataklizm o wyszukanej formie i połamanej konstrukcji (…)” (Machina 1/2007). Ukończyła architekturę wnętrz, ASP, Kraków.

instagram.com/oluhi_/

oluhi.tumblr.com

Krzysztof Pajka – muzyk, człowiek wielu talentów. Uczestnik akcji muzycznej Pepsi Faza – zwycięzca w kategorii na najlepszą kompozycję muzyczną. Jego twórczość była prezentowana w Radiostacji, miesięczniku Machina oraz TV VIVA Polska. Działał w ramach Sopockiej Sceny Off de BICZ jako autor i wykonawca na żywo muzyki do spektakli. Uczestniczył w projekcie POLIFONIA (książka, muzyka i film) oraz w wielu innych happeningowych koncertach i akcjach muzycznych jako członek zespołu Plac zabaw- Czemuś. Od 2010 stale współpracuje z TO-EN Butoh Company.

O TAŃCU BUTOH

Butoh jest współczesną formą tańca, który narodził się w Japonii pod koniec burzliwych lat 50-tych XX w. Za głównego prekursora gatunku uważa się charyzmatyczną postać tancerza i choreografa Tatsumiego Hijikaty, który zrewolucjonizował podejście do sztuki oraz do środków artystycznego wyrazu. Taniec Hijikaty gwałtownie uderzał w estetykę dominującą wówczas na scenach Japonii. Rewolucyjny pod względem środków wyrazu i przekraczający granice gatunku, taniec butoh wprowadził nowe spojrzenie na ciało na scenie. Na gruncie europejskim butoh wciąż zaskakuje swą odmienną stylistyką, tworząc nowe warunki wymiany artystycznej, a także ugruntowując swą pozycję we współczesnej sztuce scenicznej.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

***

WARSZTATY JAPOŃSKIEGO TAŃCA BUTOH Z TO-EN.

22-24 LIPCA 2019r.

OLIWSKI RATUSZ KULTURY, GDAŃSK

Gdzie leżą granice naszego ciała? Czym jest nasze ciało w odniesieniu do otaczającej je przestrzeni? Poznaj wschodnią koncepcję pracy z ciałem na scenie podczas warsztatów z tancerką japońskiego tańca butoh TO-EN i poszukaj odpowiedzi na te pytania.

Trzy intensywne sesje warsztatowe to możliwość rozwoju ruchowego wraz z pogłębieniem świadomości własnego ciała. To wyjątkowa okazja na poznanie metody pracy z ciałem w tańcu butoh – od treningu po choreografię. Metoda ta bazuje na redefinicji obrazu ciała oraz odkryciu jego nowych artystycznych możliwości. Na warsztaty składają się m.in. trening bazowy (postawa, oddech, wytrzymałość), praca ze zmysłami oraz elementy choreografii oparte na tzw. materiach ciała.

Warsztaty skierowane są do osób między 20 a 45 rokiem życia. Wcześniejsze doświadczenie taneczne nie jest potrzebne, ale warsztaty są przeznaczone dla osób sprawnych fizycznie

i zdyscyplinowanych.

MIEJSCE: Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk

TERMINY: 22, 23, 24 lipca 2019

GODZINY: 10.00 – 16.00 (z przerwą)

ZAPISY I KWESTIE ORGANIZACYJNE: toen@toenbutoh.com

KOSZT: 450 zł (termin opłat do 10 lipca, w restauracji Oliwskiego Ratusza Kultury – Tu Można Marzyć (od wtorku do niedzieli, od 11.00 do 22.00) lub w biurze ORK (kontakt: Ewa Labenz tel. 519 166 301). Płatność tylko na miejscu, gotówką lub kartą.

*** Ilość miejsc ograniczona***

Współorganizator: Fundacja Wspólnota Gdańska

Fot. Paweł Maciak

Komentarze
Udostepnij