Zapowiedzi

Premiera muzycznego spektaklu dla dzieci „Cyrk Giuseppe” w bytomskiej Operze Śląskiej

Opera Śląska zaprezentuje 11 maja premierę muzycznej baśni dla dzieci pod tytułem „Cyrk Giuseppe”. Pierwszy spektakl odbędzie się dwa dni przed oficjalną premierą baśni – poinformowała w poniedziałek opera w Bytomiu.

„Cyrk Giuseppe” Piotra Mossa to najnowsza propozycja dla dzieci, przygotowana przez zespół Opery Śląskiej w Bytomiu. Opowiada przygody białego klauna Baltazara i jego wychowanka – Giuseppe. Spektakl rozpoczyna się, gdy w cyrku wybucha pożar. Baltazar zakłada Cyrk Potworności i staje się Czerwonym Czarodziejem – treserem pająków, ropuch i nietoperzy.

Tymczasem mały Giuseppe trafia do mroźnej Arktyki, gdzie zaprzyjaźnia się z różnymi zwierzętami morskimi. Po latach tułaczki wraca na ląd i zakłada Cyrk Niesamowitości, w którym występują kolorowe papugi, żonglujące słonie, zebry na szczudłach i tańcząca pantera.

Obok tradycyjnych instrumentów, w Operze Śląskiej będzie można usłyszeć m.in. klakson samochodowy, maszynę do robienia wiatru, gwizdki oraz syrenę okrętową.

„To doskonały sposób na przeniesienie widza do magicznego świata cyrku, gdzie każdy dźwięk nabiera znaczenia i oddziałuje na wyobraźnię. W dzisiejszym świecie przepełnionym przeróżnymi bodźcami atakującymi ze wszystkich stron, muzyka i niesamowity głos narratora (aktora) pozwolą na przeżywanie spektaklu w zupełnie innej formie artystycznej” – czytamy w informacji prasowej Opery Śląskiej.

W spektaklu wystąpią: Wojciech Malajkat/Artur Święs jako narratorzy, a także Orkiestra Opery Śląskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka.

Kompozytorem „Cyrku Giuseppe” jest Piotr Moss, polski kompozytor oraz autor m.in. licznych kompozycji orkiestrowych, kameralnych, solowych i chóralnych a cappella. W katalogu kompozytora obok wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych, koncertów i utworów kameralnych znaleźć można muzykę przeznaczoną dla radia, teatru, filmu i telewizji. W 2000 r. został mianowany przez francuskiego ministra kultury Kawalerem Orderu Literatury i Sztuki, a w 2007 r. otrzymał nagrodę francuskiej Académie des Beaux Arts.

Spektakle odbędą się: 9-11 maja oraz 1 czerwca. Premierę „Cyrku Giuseppe” zaplanowano na 11 maja o godzinie 18.00.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Opery Śląskiej: www.opera-slaska.pl.

Komentarze
Udostepnij