Zapowiedzi

Premiera „Pentezylei” Duetu Gruba i Głupia w Scenie Roboczej w Poznaniu

6 października w Scenie Roboczej premiera zwycięskiego projektu konkursu na rezydencję teatralną NOWA GENERACJA 2023 – “Pentezylea. Rekonstrukcja ciała Amazonek” duetu Gruba i Głupia (Patrycja Kowańska i Dominika Knapik).“Pentezylea. Rekonstrukcja ciała Amazonek” to projekt instalacji performatywnej, w której mityczna historia tytułowej królowej zestawiona zostaje z kondycją osób doświadczonych chorobą raka piersi. Historia Pentezylei mówi o szalonej miłości, jaką główna bohaterka obdarzyła greckiego wojownika Achillesa, przez co zginęła tocząc z nim pojedynek. W innej wersji to doprowadzona do furii królowa morduje Achillesa, zagryzając go na śmierć… Przeciwnikiem współczesnych Amazonek nie jest jednak żaden grecki wojownik, lecz rak piersi – najczęściej występujący wśród kobiet nowotwór złośliwy. Każdego dnia do walki z nim stają tysiące kobiet.

Duet Gruba i Głupia oddaje głos współczesnym Amazonkom, by wraz z nimi współdzielić przestrzeń opowieści. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie miejsca zbiorowej energii: mikro-społeczności, w której osoby wspierają się nawzajem, przekazują sobie mit i reinterpretują go. Twórczyniom zależy, aby o poważnych tematach mówić w niekoniecznie poważny sposób. W przedstawieniu sięgają przede wszystkim po dystans i poczucie humoru, posiłkując się przy tym szeroko pojętym antykiem. Również tym w wersji pop.

Gruba i Głupia – duet choreograficzno-dramaturgiczno-reżyserski zawiązany przez Dominikę Knapik (Głupią) i Patrycję Kowańską (Grubą). Powstał z potrzeby stworzenia przestrzeni do niezależnych, bezkompromisowych wypowiedzi twórczych, poruszających tematy trudne i niewygodne. Prace Grubej i Głupiej mają na celu igranie z teatralnymi konwencjami oraz dekonstrukcję stereotypów dotyczących m.in. politycznego potencjału ciała i płci.

PENTEZYLEA. REKONSTRUKCJA CIAŁA AMAZONEK // Głupia i Gruba

Choreografia, dramaturgia, reżyseria, opracowanie muzyczne, video: Gruba i Głupia (Kowańska/Knapik)

Współkreacja i performance: Joanna Czarnecka-Knobel, Małgorzata Mioduszewska, Ewa Wiśniewska oraz Patrycja Kowańska i Dominika Knapik

Kostiumy: Wiktor Krajcer

Realizator światła: Arkadiusz Czapla

Realizator dźwięku: Maciej Frycz

Komunikacja: Ola Jaruszewska

Producentka wykonawcza: Anna Romberg

Grafika: Wiktoria Szydłowska

Teaser: Evgenia Klemba

Współprodukcja: Teatr Ósmego Dnia, Instytut Kultury Miejskiej

Produkcja: Społeczne Miejsce Kultury SCENA ROBOCZA

Premiera: 6 października 2023

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera

Komentarze
Udostepnij