Zapowiedzi

Premiera spektaklu „Garderobiany” w Białostockim Teatrze Lalek

GARDEROBIANY

Aktor i szef teatralnej grupy, tytułowany przez swoich współpracowników jako „Sir”, zamierza po raz kolejny odegrać rolę w Szekspirowskim dramacie. Niestety, coraz bardziej brakuje mu sił… W jego codziennych rytuałach i rozterkach towarzyszy mu tytułowy garderobiany.

Przedstawienie oparte na znanej ze scen światowych (m.in. Broadway)  i sfilmowanej sztuce teatralnej „Garderobiany” podejmującej tematykę lojalności, artystycznego spełnienia oraz ulotności sztuki.

AUTOR: Ronald Harwood

PRZEKŁAD: Michał Ronikier

REŻYSERIA: Paweł Aigner

ASYSTENT REŻYSERA: Barbara Muszyńska-Piecka

SCENOGRAFIA: Magdalena Gajewska

KOSTIUMY: Zofia de Ines

MUZYKA: Piotr Klimek

CHOREOGRAFIA: Karolina Garbacik

OBSADA: Łucja Grzeszczyk, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Krzysztof Bitdorf, Barbara Muszyńska-Piecka, Wiesław Czołpiński, Ryszard Doliński, Zbigniew Litwińczuk, Krzysztof Pilat, Adam Zieleniecki, Piotr Damulewicz, Mirosław Janczuk (inspicjent)

PRAREMIERA:

28 listopada (niedziela), godz. 16:00

POKAZY PRZEDPREMIEROWE:

→ 26 listopada 2021, godz. 19:00

→ 27 listopada 2021, godz. 18:00

POZOSTAŁE POKAZY:

→ 10-12-2021, godz. 19:00

→ 11-12-2021, godz. 18:00

→ 12-12-2021, godz. 18:00

W REPERTUARZE:

W listopadzie Białostocki Teatr Lalek zaprasza na „KULKI” – spektakl dla najmłodszych powstały pod opieką artystyczną Jacka Malinowskiego (24 -28 listopada).

Na początku grudnia główną scenę BTL przejmą „JAŚ I MAŁGOSIA” – czyli bohaterowie dobrze znanej bajki w oryginalnym wydaniu Marty Guśniowskiej i reżyserii Jacka Malinowskiego. Mikołajkowe pokazy już od 2 do 9 grudnia. Ponadto BTL zaprasza najmłodszych na „MISIACZKA” w reżyserii Wiesława Czołpińskiego (15 – 19 grudnia) oraz ostatnie w tym roku pokazy wspomnianych już „KULEK” (21 – 30 grudnia).

BTL szykuje także kolejną premierę. 12 grudnia na scenie kameralnej zaprezentuje spektakl „PRĘCIK”. Tekst Maliny Prześlugi, dedykowany dzieciom i ich rodzicom, reżyseruje Jacek Malinowski. Przedstawienie powstaje w ramach międzynarodowego projektu ConnectUp, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu „Kreatywna Europa”.

PONADTO NA SCENIE BTL:

PREMIERA spektaklu „Meet CoPeLia”

→ 17 grudnia 2021, godz. 19:00

Gdzie się zaczyna a gdzie kończy? Czy gdziekolwiek się kończy…? Niefizyczny a prawdziwy, niematerialny a namacalny – świat technologii, cyfrowych treści, wyselekcjonowanych obrazów. Świat, w którym jesteśmy zanurzeni. Spotkaj w nim CoPeLię – piękną, inteligentną projekcję odwiecznego, ludzkiego pragnienia miłości.


„Meet CoPeLia” – to taneczny spektakl inspirowany powstałym w XIX w., baletem pt. „Coppelia, czyli dziewczyna o szklanych oczach” z muzyką Leo Delibes’a. To opowieść, której fabuła rozgrywa się we współczesnym nam świecie a towarzyszy jej współcześnie zreinterpretowana, przetworzona XIX-wieczna muzyka wraz z multimedialną oprawą oddającą istotę naszej nowej, zintegrowanej rzeczywistości.

KONCEPCJA CHOREOGRAFICZNA: Karolina Garbacik

SCENOGRAFIA I MULTIMEDIA: Paweł Dudko

MUZYKA: Leo Delibes

MUZYKA ELEKTRONICZNA I REMIX: Wikson Szczygieł

KOSTIUMY: Łucja Grzeszczyk

REŻYSERIA ŚWIATŁA: Prot Jarnuszkiewicz

WIZAŻ: Marta Lewkowska

WYSTĘPUJĄ: Julia Dondziło, Łucja Grzeszczyk, Katarzyna Wiktorko, Piotr Wiktorko

PRODUKCJA: Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca we współpracy z Białostockim Teatrem Lalek i Studiem Działań Kreatywnych DanceOFFnia

Zadanie dofinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

PREMIERA spektaklu „Oni”

→ 19 grudnia 2021, godz. 17:00

Kim są tytułowi „Oni”? A może odwrócić to pytanie i zapytać się siebie kim właściwie „my” jesteśmy? Bazując na opowiadaniu pt. „Podmieniony Syn” Mirosława Miniszewskiego, twórcy przenoszą się do świata ludowych podań, gdzie głównym motywem jest podmienianie dzieci przez Demonicę, zwaną w naszych rejonach Łojmą, Mamuną bądź Siubielą. Właśnie to staje się pretekstem do refleksji na temat inności, wykluczenia i odrzucenia w dzisiejszych czasach. No właśnie, czy dzisiejszych? A może odrzucenie zawsze było wszechobecne? Pewne jest to, że na świecie, nie tylko twórczym, wszyscy potrzebują empatii. Przedstawiane na scenie opowiadanie i ilustrowanie historii co chwilę wymykać się będzie ze swoich ram. Sama opowieść stanowi świat, gdzie piękno natury przenika się z brutalnością, a zbliżenie i nakreślenie ram psychologicznych bohaterów sprawi, że pomiędzy światem opowiadanym za pomocą lalkowych form i samych opowiadających nakreśla się cienka granica. Może w ogóle nie istnieje? Do samego końca nie wszystko pozostaje tu oczywiste…

Spektakl Grupy Wolność o roboczej nazwie „Oni” powstaje w ramach stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku przyznanego Karolowi Smacznemu.

Aktualny repertuar dostępny jest na stronie: https://www.btl.bialystok.pl/repertuar/

Komentarze
Udostepnij