Zapowiedzi

Premiera spektaklu “Ghosting. Stan ducha” w Małej Warszawy na warszawskiej Pradze

Trwają przygotowania do premiery spektaklu muzyczno-teatralnego z udziałem m.in. raperów: Numera Raza i Vixena oraz wokalistki Ani Iwanek. “Ghosting. Stan ducha” reżyseruje Jakub Wocial.

Muzycy spoza branży teatralnej, po raz pierwszy spotykają się na scenie, żeby stworzyć taką formę. Do spektaklu została przygotowana autorska muzyka bazująca na rapie, elektronicznym popie, R&B. Za cuty i muzykę odpowiedzialny jest m.in. DJ Eprom. Premierowe pokazy odbędą się 20, 21 i 22 grudnia w Małej Warszawie na Pradze. Bilety już są do sprzedaży.

Historia porusza temat ghostingu – współczesnego zjawiska społecznego – dotykającego ludzi, którzy opierając komunikację międzyludzką na cyfrowych technologiach. Ghosting to współczesne narzędzie manipulacji i agresji, a jego negatywne efekty są tym większe, im bardziej ludzie są zależni od komunikacji online.

To zjawisko stało się punktem wyjścia dla spektaklu muzycznego o warszawskim blokowisku. Telefony, pety, internetowe awatary, lęk, samotność w wielkim mieście, nadzieja, miłość – te wszystkie rzeczy opowiedziane przez teatr i muzykę. Akcja dzieje się współcześnie i opowiada historię dwóch młodych osób mieszkających na tym samym piętrze typowego warszawskiego bloku. Spektakl opiera się na złożonej relacji trzech postaci: introwertycznego informatyka, wrażliwej, zagubionej 30-latki i rubasznego, filozofującego nadzorcy bloku – bystrego obserwatora. Oprócz historii bohaterów, sztuka zawiera wątek detektywistyczno-ezoteryczny związany z historią samego budynku. Spektakl opowiada o poczuciu osamotnienia, izolacji, braku sensu i treści w wielkomiejskim życiu. “Ghosting. Stan ducha” operuje minimalną formą i nowoczesną muzyką z instrumentalnymi partiami.

Rap, elektroniczny pop i R&B to punkty wyjścia – podkłady od nieskomplikowanych progresji (m.in. DJ Eprom) i prostych perkusyjnych paternów ewoluują do transu, dance’u, trip hopu. Premierowy utwór do spektaklu jest już na YouTube.

Największą wartością spektaklu jest jego autentyczność. Dotyka prawdy czasów, w których żyjemy i opowiada o duchu współczesnej Warszawy. Swoją unikalność zawdzięcza aktorom oraz muzykom spoza branży teatralnej, którzy po raz pierwszy spotykają się na deskach Małej Warszawy. Reżyser czerpie inspirację z ich naturalności, świeżości i braku zmanierowania, aby stworzyć wizję jak najbliższą światu, w którym żyjemy.

“Chcieliśmy stworzyć sztukę, która opowie o zniekształceniu relacji w naszych czasach. To obserwacja społeczna, ale w pewnym sensie wszyscy bierzemy w niej udział. Opowiadamy o przebudzeniu z cyfrowego snu. Jest to sztuka otwarta, którą bardzo cenię” – mówi Jakub Wocial, reżyser.

Pokazy work in progress odbędą się 20, 21 i 22 grudnia w Małej Warszawy na Pradze (przy ul. Otwockiej 14). Spektakl jest współfinansowany przez Biuro Kultury Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu “Spójrz w bok – teatralny spektakl muzyczny”. Radio Kampus objęło spektakl patronem medialnym.

Więcej informacji na wydarzeniu na Facebooku i na Instagramie @GhostingStanDucha. Bilety możesz kupić na GoingApp.pl.

Występują:

– Pan Bogdan – Numer Raz (Michał Witak)

– ON – Vixen (Dariusz Szlagor)

– ONA – Ania Iwanek

Reżyseria: Jakub Wocial

Scenariusz, idea: Agnieszka Sobolewska, Filip Krzywiński

Muzyka: Kamil Sobiczewski, Filip Krzywiński, DJ Eprom

Choreografia: Izabella Borkowska

Teksty piosenek: Numer Raz (Michał Witak), Vixen (Dariusz Szlagor), Ania Iwanek, Filip Krzywiński, Agnieszka Sobolewska

Komentarze
Udostepnij