Zapowiedzi

Premiera spektaklu „Mutacja_22” w warszawskim Teatrze Akt

Premiera przedstawienia „Mutacja_22” Trupy Incydentalnej Grochów Grochów, działającej od 2015 roku w ramach Teatru Akt, odbędzie się się 3 grudnia przy Łaziebnej 9.

Grochów Grochów to program artystycznej edukacji w formie spotkań warsztatowych dla młodzieży i dorosłych z zakresu teatru ruchu połączony z prezentacjami spektakli w siedzibie Teatru Akt.

Do tej pory w działalności Grochowa Grochowa ważny był kontekst lokalny, stąd też powstanie takich spektakli jak „Grochów Grochów” (2015-2016; wspomnienia z dzieciństwa i młodości wplecione w realia starego Grochowa), „Sted go” (2017; inspirowany życiopisaniem Edwarda Stachury, tworzącego na Grochowie), „Grochowska dell’arte” (2018; etiudy pantomimiczne osadzone w realiach współczesnych), film „Odbicia”(2020; inspirowany książką fotograficzno-poetycką autorstwa Pawła Łęczuka i Krzysztofa Micha „Odbicia Grochowa”), „Pegaz dęba” (2021; na motywach panoptikum poetyckiego Juliana Tuwima). Lecz ten Grochów to także kraina uniwersalna, podobna do kantorowskiego Wielopola, które nie było konkretnym miejscem, lecz mityczną krainą dzieciństwa.

W 2022 roku powróciliśmy do tej krainy w odniesieniu do wersji minionych spektakli, przerabiając je i modyfikując, uzyskamy nowe dzieło sprawdzając: co zmieniło się w życiu i teatrze dla uczestników spotkań, co wniosą nowi uczestnicy, co pozostało najbardziej żywe ze spuścizny Grochowa Grochowa. Powtórzeniu przypiszemy właściwości metafizyczne, będzie to próba powtórzenia aktu stwarzania. Ślad, pozostawiony przez od-twórców będzie różnił kopie od pierwowzorów, gdyż doskonałe kopie w życiowej praktyce nie pojawiają się nigdy. Pierwowzory stracą pozycję dominującą, w rezultacie znacząc tyle samo, albo i mniej, co ich obecna realizacja, odbicie i cień.

W pozornym akcie powtórnego stwarzania pojawi się możliwość dotknięcia przedmiotu powtórzenia i odkrycia tajemnicy kreacji w aspekcie indywidualnym.

„Mutacja_22” to esencja spektakli „Grochowa Grochowa”, „Steda go”, „Pegaza dęba”, literackich inspiracji grochowskich: Edward Stachura, Andrzej Stasiuk, Stanisław Wyspiański i klimatu Koziej Górki, gdzie wszystko się zaczęło. 

Spektakl „Mutacja_22” współfinansuje m.st Warszawa.

Wstęp wolny.

Wystąpią: Mirella Kurkowska, Anna Dymowska, Anna Ładno, Dorota Mrozowicka, Ada Lisewska, Claudia Wawrzyńczyk, Mirek Barbachowski, Dominik Muraszko, Mariusz Kaleta, Amok Choreomaniak

Muzyka: Robert Jędrzejewski

Światło: Krzysztof Skarżyński

Opieka artystyczna: Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Agnieszka Musiałowicz

Komentarze
Udostepnij