Teatr Polski w Warszawie rozpoczyna sezon artystyczny 2024/2025 bardzo intensywnie. Do połowy października zaplanowane zostały aż trzy premiery.
„Panna Julie” Augusta Strindberga, reż. Anna Skuratowicz
Jeden z najsłynniejszych dramatów Strindberga był manifestem naturalizmu i w jego duchu pokazywał człowieka jako skomplikowaną istotę, na którą wpływ ma umysłowość, duchowość, ale w równym stopniu też cielesność. Emancypacja kobiet, mimo upływu lat, to nadal aktualny temat, więc tym bardziej zapraszamy.
Obsada: Irmina Liszkowska, Katarzyna Lis, Jakub Kordas
PREMIERA: 19 września 2024
***
Nadchodzące premiery:
26 września „Kochany, najukochańszy…” scenariusz Grażyna Barszczewska na podstawie „Ostatniego rozdania” Wiesława Myśliwskiego, reż. Magda Umer
To opowieść „o tym, co najważniejsze” – o miłości bezgranicznej, bezwarunkowej, miłości czystej, choć zmysłowej, miłości nieoczekującej wzajemności. Miłości najcenniejszej do kogoś najdroższego, najukochańszego. Znakomity monodram Grażyny Barszczewskiej, której w projekcjach wideo partneruje Andrzej Seweryn.
10 października „Historia Henryka IV z opisem bitwy pod Shrewsbury między księciem Henrykiem a lordem Henrykiem Percym wraz z szelmostwami sir Falstaffa” Williama Shakespeare’a, reż. Ivan Alexandre
W obsadzie m.in.: Paweł Krucz, Dorota Bzdyla, Szymon Kuśmider, Ignacy Liss, Michał Kurek, Sławomir Grzymkowski i w roli króla Henryka Andrzej Seweryn.
Szekspir pisał, że świat jest teatrem. W Henryku IV doskonale widzimy, że teatr jest całym światem! Zapraszamy na ponadczasową opowieść o kulisach władzy. Mimo że bohaterami są postacie historyczne, to sztuka nadal daje do myślenia i pokazuje, że nie wystarczy sięgnąć po koronę – trzeba ją jeszcze utrzymać, nie tracąc ideałów.
***
Z początkiem września Teatr Polski rusza z programem edukacyjnym:
1. Dla dzieci i młodzieży – warsztaty teatralne Harmider,
2. Dla nauczycieli i instruktorów teatralnych Lekcja Teatru Online – spotkania inspiracyjne. Pierwsze spotkanie o tym, jak zintegrować grupę; 26.09 o 18.00.
3. Dla szkół – oprowadzanie po teatrze, lekcje teatralne i gry terenowe.
4. Dla wszystkich – Dyskusyjny Klub Teatralny – spotkania z twórcami, rozmowy o teatrze. Pierwsze spotkanie w najbliższą niedzielę 8.09 o 19.15 – po spektaklu Cztery Pory Miłości. Zapraszamy każdego, kto okaże bilet z dowolnego spektaklu z repertuaru.
5. Dla wszystkich – platforma edukacyjna wlabiryncieteatru.pl, a na niej już niedługo kolejne słuchowisko – „Charków! Charków! Serhija Żadana.
W repertuarze we wrześniu spektakle:
„Tuwim – Barman Czarnoksięskich Eliksirów” – przedstawienie poetyckie, liryczne, złożone z wierszy Tuwima i piosenek napisanych do słów Tuwima, mający walor edukacyjny, którymi Ewa Makomaska świętuje jubileusz 30-lecia swojej pracy artystycznej.
fot. Karolina Jóźwiak