Zapowiedzi

Premiera spektaklu pt. „Fatum”na scenie SCKM w Krakowie

Fundacja artystyczna i Teatr Hothaus przygotowują kolejny ciekawie zapowiadający się spektakl autorstwa Wojciecha Terechowicza pt. ”Fatum”, w jego reżyserii i z jego udziałem, nad którym pracują wspólnie z wybitnym aktorem, tancerzem i choreografem – Tomaszem Wesołowskim. Punktem wyjścia do spotkania dwóch artystów, z okazji zbliżającego się zakończenia roku norwidowskiego, w dwusetną rocznicę urodzin pisarza, jest znaczący epizod z życia Cypriana Kamila Norwida, jakim były okoliczności jego aresztowania i pobyt w Hausvogtei – berlińskim areszcie śledczym o zaostrzonym rygorze w 1846 roku.

Ten tajemniczy sensacyjno-szpiegowski wątek z biografii Norwida, opisany przez Zygmunta Krasińskiego, jest świetnym pretekstem do jakże aktualnej dziś dyskusji o kondycji sztuki, etyce artysty i w ogóle człowieka w otaczającej nas rzeczywistości. O nieustannej konieczności honorowego wyboru pomiędzy ludzką przyzwoitością i poświęceniem się w obronie wyższych wartości i zasad lub dużo bardziej kuszącym własnym interesem, komfortem i biernością. Okazuje się, że to tak samo istotny dylemat zarówno dla dziewiętnastowiecznego bohatera, zastraszanego przez władzę, peerelowskiego opozycjonisty, czy w końcu dziś każdego z nas w podzielonym na skrajne obozy narodzie.

Projekt wydaje się tym bardziej atrakcyjny, że aktorzy poza twórczością Norwida, jako główny środek wyrazu zamierzają wykorzystać ciało i ruch w muzyce i przestrzeni. Premierowe spektakle na scenie SCKM przy ul. Wietora 15 w Krakowie zaplanowane są na 18. i 19. grudnia. Bezpłatny wstęp na sobotnią premierę odbywać się będzie wg kolejności rezerwacji złożonych pod adresem: kontakt@hothaus.org do wyczerpania wolnych miejsc, natomiast bilety na niedzielny spektakl dostępne są w cenach 30 PLN – normalny, 25 PLN – ulgowy.

Komentarze
Udostepnij