Zapowiedzi

Premiera „Strasznego dworu” w Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie

30 grudnia w Polskiej Operze Królewskiej odbędzie się premiera „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki w reż. Ryszarda Peryta.

Straszny dwór” Stanisława Moniuszki jest realizowany przez Polską Operę Królewską w momencie szczególnym. Z jednej strony premiera tej patriotycznej opery jest podsumowaniem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z drugiej – otwiera ona rok 2019, ustanowiony Uchwałą Sejmu RP Rokiem Stanisława Moniuszki. Przedstawienie w reżyserii Ryszarda Peryta uświetnią znakomici soliści, chór i orkiestra Polskiej Opery Królewskiej pod batutą Grzegorza Nowaka.

„Ciągłe zdrowie tylko cieszy i praca, do której, jako jedynej prawdziwej bieżących klęsk pocieszycielki, wróciłem z zapałem po długim wypoczynku…”. Tak pisał Moniuszko do przyjaciela, pochylając się na powrót nad rozpoczętym w 1861 roku rękopisem Strasznego dworu. Wstrząśnięty klęską powstania styczniowego, kompozytor stworzył dzieło ku pokrzepieniu serc, na wzór Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”.

Prapremiera „Strasznego dworu” miała miejsce w Warszawie 28 września 1865. Mimo entuzjastycznego przyjęcia przez publiczność, opera została zdjęta z afisza zaledwie po trzech przedstawieniach. Carska cenzura szybko bowiem dostrzegła urzekającą atmosferę polskości zawartą zarówno w treści libretta przygotowanego przez Jana Chęcińskiego, jak i w samej muzyce. Moniuszko sięgnął nie tylko po rytmy charakterystyczne dla polskich tańców, ale też po szereg innych środków muzycznych. W ariach i chórach pobrzmiewają więc nawiązania, a to do rodzimego folkloru, a to do lirycznych tradycji romantycznej pieśni. Jakże wzruszające w czasach niewoli musiały być wspomnienia dawnej obrzędowości. Jak znacząco musiała wybrzmiewać słynna aria z kurantem, w której pod słowami tęsknoty za zmarłą matką kryje się nieutulone łkanie nad losem zniewolonej ojczyzny…

Miejsca na widowni są nienumerowane.

Uwaga: wejście do Teatru Królewskiego w Łazienkach od ulicy Agrykola.

Godzinę przed i po przedstawieniu spod bramy Łazienek na rogu ulic Myśliwiecka/Agrykola publiczność może skorzystać z dowozu do Teatru czekającymi tam meleksami.

Szczegóły na www.operakrolewska.pl

Bilety na www.ewejsciowki.pl i www.ebilet.pl

Obsada:
Miecznik  – Adam Kruszewski/ Witold Żołądkiewicz
Anna  – Iwona Handzlik/ Gabriela Kamińska
Jadwiga  – Monika Ledzion/ Aneta Łukaszewicz/ Anna Radziejewska
Damazy  – Sylwester Smulczyński/ Mateusz Zajdel
Stefan  – Dawid Różański/ Paweł Skałuba/ Leszek Świdziński
Zbigniew  – Wojciech Gierlach/ Tomasz Raff
Cześnikowa  – Dorota Lachowicz/ Katarzyna Krzyżanowska/ Aneta Łukaszewicz
Skołuba  – Sławomir Jurczak/ Remigiusz Łukomski
Maciej  – Piotr Kędziora/ Robert Szpręgiel/ Witold Żołądkiewicz
Marta  – Małgorzata Bartkowska
Grześ  – Mikołaj Zgódka
Stara Niewiasta  – Ewa Mikulska/ Mirosława Tukalska-Śliwa
 – zespół wokalny i orkiestra Polskiej Opery Królewskiej
reżyseria:  Ryszard Peryt
scenografia:  Ryszard Peryt
dyrygent:  Grzegorz Nowak
II dyrygent:  Dawid Runtz
kostiumy i rekwizyty:  Marlena Skoneczko
inscenizacja:  Ryszard Peryt
przygotowanie chóru:  Lilianna Krych
Komentarze
Udostepnij