Zapowiedzi

Premierowa prezentacja najnowszej monety w Teatrze Słowackiego w Krakowie

Kolejna teatralna moneta wyemitowana przez NBP

Na deskach Dużej Sceny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – premierowa prezentacja najnowszej monety wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski z cyklu „Wielkie Aktorki”:  Gabriela Zapolska.

To już trzecia, moneta z cyklu. Po Helenie Modrzejewskiej, Antoninie Hoffmann, w tym roku srebrną monetę o nominale 20 złotych ozdobił wizerunek Gabrieli Zapolskiej – wybitnej aktorki, reżyserki, dyrektorki teatru, pisarki, autorki dramatów, publicystki. Na rewersie monety umieszczony jest  portret bohaterki monety, zaś na awersie – kontur sali widowiskowej Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, teatru, w którym nie tylko Zapolska występowała na scenie, ale także, w którym  w 1906 roku miejsce miała prapremiera „Moralności Pani Dulskiej”. Konsultantem merytorycznym całego projektu „ wielkie aktorki”  jest badaczka teatru, szefowa archiwum Teatru im. Juliusza Słowackiego – dr Diana Poskuta – Włodek. 

Uroczysta prezentacja monety poprzedzona była przekazaniem na ręce Dyrektora Teatru, Krzysztofa Głuchowskiego, listu Profesora Adama Glapińskiego, Prezesa NBP, odczytanego przez Katarzynę Basiak – Gałę, Dyrektor O/O NBP w Krakowie.  Część artystyczną wypełniły piosenki z przełomu wieków i teksty samej Zapolskiej. Na scenie wystąpiły aktorki i aktorzy teatru: Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak- Dolny, Agnieszka Judycka, Tadeusz Zięba, Grzegorz Łukawski przy akompaniamencie Haliny Jarczyk i Mateusza Krystiana.  Piękną, wzruszającą i dowcipną zarazem opowieść o Zapolskiej skomponował Jakub Roszkowski – Kierownik Literacki teatru.

Fot. Bartek Barczyk

Komentarze
Udostepnij