Zapowiedzi

Premierowy debiut Filipa Zawady sztuką „Widzę nic” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Spektakl WIDZĘ NIC jest scenicznym debiutem Filipa Zawady, wrocławskiego pisarza, finalisty Nagrody Nike. Premierowy  pokaz we Wrocławskim Teatrze Współczesnym 15 marca.

Sztuka została nagrodzona w IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU za „wnikliwe rozpoznanie i oryginalne przedstawienie zagrożeń współczesnego świata”. Bohaterką utworu jest homoseksualna niewidoma kobieta. Jej postać jest w sztuce rozszczepiona na wiele osób i głosów, które tworzą sceniczny chór – uniwersalny znak wykluczenia.

„Forma monologu prowokuje do monodramu i stand-upu, ale chcąc opowiedzieć o zbiorowości, postanowiłem rozdzielić ten głos na osiem aktorek i niemą matkę. Miało to uczynić tę historię bardziej uniwersalną. W przełożeniu dramatu Filipa na scenę najbardziej interesowało mnie pozbycie się rodzajowości i nadanie sztuce dużej, zbiorowej formy. Dla aktora dramatycznego, przyzwyczajonego do określonego rodzaju teatru, może się to okazać wyzwaniem i w moim przypadku też tak było. Możecie się spodziewać przejmującej historii, która mimo całej swojej dramatyczności jest w dzisiejszych czasach bardzo pokrzepiająca, a przede wszystkim – spektaklu o miłości“ – mówi o pracy nad WIDZĘ NIC Paweł Palcat, reżyser spektaklu.

Filip Zawada

Widzę nic

reżyseria Paweł Palcat, dramaturg i współpraca reżyserka: Filip Zawada

Prapremiera 15.03.2022, godz.19:15, Duża Scena WTW

Kolejne spektakle: 16 i 17.03.2022, godz. 19:15.

Twórcy i realizatorzy:

dramaturg, współpraca reżyserska Filip Zawada

reżyseria Paweł Palcat

scenografia i kostiumy Magdalena Mucha

muzyka Łukasz Wójcik–Zawierucha

choreografia Ewelina Ciszewska

reżyseria świateł Katarzyna Łuszczyk

asystentka reżysera Jolanta Solarz–Szwed

inspicjentka Katarzyna Krajewit

konsultantka ds. niewidzenia Angelika Dominiak

Obsada
:
WTW: Anna Błaut, Elżbieta Golińska, Dominika Probachta, Jolanta Solarz-Szwed

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy: Katarzyna Dworak-Wolak, Aleksandra Listwan, Magdalena Skiba, Małgorzata Urbańska oraz: Małgorzata Madi Rostkowska (aktorka gościnna, tłumaczka języka migowego)

Więcej informacji na stronie internetowej teatru wteatrw.pl https://www.youtube.com/embed/xQZ2FmpygQo

Komentarze
Udostepnij