Zapowiedzi

Premierowy „Wachlarz” w warszawskim Teatrze Współczesnym

16 października w Teatrze Współczesnym odbędzie się premiera „Wachlarza” Carla Goldoniego w reż. Macieja Englerta.

Autor o „Wachlarzu” : „…to wielka komedia, wielka – bo kosztowała mnie wiele trudu i wiele trudu będzie kosztować aktorów wystawienie jej. Będą musieli bardzo uważać i przeprowadzić więcej prób, niż zazwyczaj; ale komedia należy do tych, które pozwalają wykonawcom zabłysnąć talentem i zręcznością…”.

Carlo Goldoni, 1764 r.

„[…] Szczęśliwe komedie, tylko wam dane jest w teatrze poprzez żart dotrzeć do sedna najbardziej skrywanych faktów i spraw, do zakamarków serc, doprowadzając do skruchy najbardziej nieskruszonych lub – do radosnego pojednania w sprawie, która zdawała się najbardziej różniąca i nieprzejednana. Szczęśliwi ci, co komedie wymyślają, ci, co je grają, ale jeszcze bardziej ci, co ich słuchają, gdyż tym lepiej poznają życie […]”.

W: J. Dygul, Komedia w komedii, czyli metateatralność w siedemnastowiecznej dramaturgii włoskiej, „Odrodzenie i Reformacja w Polsce”, 2010, nr LIV, s. 60–65.

Carlo Goldoni przeżył prawie cały XVIII wiek. Wenecjanin, obserwator życia, w czym pomógł mu zawód. Był adwokatem i dopiero w wieku lat czterdziestu związał się z teatrem, co zresztą spowodowało ucieczkę do Paryża. Goldoni nie stanął w szranki z atakującymi go rywalami. Mądrzy ludzie wiedzą, że nie warto.

Autor Wachlarza stworzył 200 komedii i przełamał dawny irytujący manierą styl komedii dell`arte. Przewietrzył zakurzoną scenę włoską, dał swym sztukom psychologiczną wartość, ironię, a jednocześnie powody do głębszych przemyśleń. Umowne typy komediowe zastąpił prawdziwymi ludźmi z ich przywarami, śmiesznostkami i urodą, a językową sztampę prostym i żywym językiem; przywrócił tekstowi jego sceniczne prawa.

Komedii Goldoniego już nie drukują. W bibliotekach smętne resztki egzemplarzy. Kupić można tylko na „Allegro”. A tam adnotacja: oprawa lekko wytarta i pobrudzona. Strony pożółkłe.

Czy rzeczywiście pożółkły strony jego komedii? Teatr Współczesny daje współcześnie, teraz, w bieżącym sezonie odpowiedź premierą „Wachlarza” .

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

fot. proj. Andrzej Pągowski

Reż. Maciej Englert

Scenografia: Marcin Stajewski

Kostiumy: Anna Englert

Muzyka: Jerzy Satanowski

światło Katarzyna Łuszczyk

Asystentka reżysera Natalia Stachyra

Obsada:

Monika Pawlicka
Agnieszka Pilaszewska
Maja Polka
Agnieszka Suchora
Piotr Bajor
Marcin Bubółka
Leon Charewicz
Juliusz Godzina
Cezary Kołacz
Przemysław Kowalski
Maciej Kozakoszczak
Michał Mikołajczak
Sławomir Orzechowski
Szymon Roszak

Komentarze
Udostepnij