Zapowiedzi

Premiery sezonu 2024/2025 w gdańskim Teatrze Wybrzeże

Premiery 2024 / 2025

1. Édouard Louis ZMIANA
Przekład: Joanna Polachowska
Reżyseria: Radosław Rychcik

Porzucić biedę, małe miasteczko i zaściankowe myślenie. Wyrwać się, zostawić za sobą strach i móc być w pełni sobą – a może nawet kimś innym, lepszym? Édouard przeszedł tożsamościową metamorfozę, którą realizował metodycznie i z wielkim poświęceniem. Projekt awansu społecznego stał się jego obsesją. Czy osiągnięcie upragnionego efektu da mu poczucie satysfakcji? Kim się stanie na końcu tej podróży?

Autobiograficzna historia klasowego awansu i jednoczesnej walki o swoją tożsamość homoseksualnego mężczyzny urodzonego w klasie robotniczej. Powieść uznanego francuskiego pisarza uderza celnością społecznych obserwacji, szczerością osobistych ekspiacji i jednocześnie podstawia lustro wszelkim próbom walki o własną emancypację. Nie przypadkiem Édouard Louis to w chwili obecnej jeden z najpoczytniejszych francuskich pisarzy.

Premiera: listopad 2024 na Scenie Stara Apteka

2. Konrad Hetel WSPÓLNY POKÓJ

Reżyseria:Radek Stępień

Gdańsk, grudzień 1945 roku; zbliżają się pierwsze święta Bożego Narodzenia od zakończenia wojny. Centrum miasta, prawie doszczętnie zniszczone przez bombardowania i ostrzał artyleryjski, przypomina morze ruin, ale na obrzeżach odradza się życie. To tutaj ściągają kolejne fale życiowych rozbitków z różnych zakątków Polski, by szukać dla siebie miejsca w nowej rzeczywistości. W nadziei, że Gdańsk stanie się ich domem ze wszystkich sił starają się przetrwać trudną powojenną zimę – szukają jedzenia, pracy i dachu nad głową. Gdańskie mieszkania, opuszczone przez niedawnych niemieckich lokatorów i rozszabrowane przez radzieckich żołnierzy przyjmują kolejnych repatriantów, którzy za resztki ocalonego dobytku kupują prawo do meldunku w zimnych, opustoszałych pokojach. W jednym z nich spotykają się dwie rodziny: młody chłopak opiekujący się swoim dziadkiem, który stopniowo traci kontakt z otaczającym go światem oraz chłopskie małżeństwo z adoptowaną córką, ocaloną Żydówką. Wspólne życie na tak małej przestrzeni musi prowadzić do nieuniknionych napięć i konfliktów. A jeden pokój może nie pomieścić ich wszystkich…

Premiera: grudzień 2024 na Scenie Malarnia

3. Henryk Sienkiewicz POTOP                                                                   
Scenariusz i reżyseria: Michał Siegoczyński

Inspirowany powieścią Henryka Sienkiewicza spektakl w sposób prowokacyjny i przewrotny przywołuje mity naszej rodzimej kultury i poniekąd również popkultury, by przyjrzeć się ich żywotności i aktualności w kontekście współczesnego świata. Autor scenariusza i reżyser w jednej osobie chce zbadać na ile i jak sienkiewiczowscy bohaterowie zasiedlają nasze umysły, na ile i jak rezonują z naszą zbiorową wyobraźnią i czy jeszcze traktujemy ich wszystkich poważnie. A może właśnie pod sienkiewiczowską powagą skrywa się gombrowiczowska ironia i dystans do takiej, a nie innej wersji rodzimej historii?

Premiera: styczeń 2025, Duża Scena

4. Jean Racine BRYTANIK
Przekład: Antoni Libera
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski

Siedemnastowieczny francuski dramat jest klasycystycznym traktatem o władzy, a konkretnie brutalnego jej przejęcia przez cesarza rzymskiego Nerona skutkiem zamordowania przyrodniego brata Brytanika. Z jednej strony dramat ten sięga siedemnastowiecznego francuskiego teatru, powstał jeszcze za czasów Ludwika XIV, ale już swoją treścią nawiązuje do czasów rzymskich, jest więc znakomitym pretekstem również i do tego by podyskutować o władzy w kontekście europejskiej kulturowej i politycznej spuścizny, do czego dodatkowym pretekstem jest 20-lecie akcesu Polsku do UE. Tłumaczenie Antoniego Libery nie doczekało się jeszcze realizacji w żadnym z polskich teatrów, poza teatrem radiowym, co czyni tę okoliczność w dodatkowy sposób nobilitującą.

Premiera: luty 2025, Scena Kameralna w Sopocie

5. Martin McDonagh KRÓLOWA PIĘKNOŚCI Z LEENANE
Przekład: Klaudyna Rozhin

Reżyseria: Radosław B. Maciąg

Skomplikowane i pełne wzajemnych zranień relacje matki i córki zostają poddane bolesnej weryfikacji w momencie, gdy w życiu tej ostatniej pojawia się mężczyzna, z którym Maureen chciałaby spędzić resztę życia. Zaborcza matka nie chce wypuścić córki z domu, ale jej intencje mają też swoje drugie dno: Maureen jest chora psychicznie i marzenia mieszają się w jej głowie z rzeczywistością. Pytanie, jak wiele Maureen jest w stanie zrobić dla ich realizacji i do czego jest w stanie się posunąć… Królowa piękności to dramat bardzo gęsty od mrocznych namiętności i wstydliwych uczuć. Jest tym bardziej przejmujący, że tragedia rozgrywa się wśród prostych ludzi, którzy znają tylko proste rozwiązania. Sztuka pozwala zrozumieć, do jakich czynów mogą człowieka zdeterminować najprostsze potrzeby; jak daleko można się posunąć, gdy człowieka ogarnia bezsilność i beznadziejność życia i w jak wyrafinowany sposób ludzie potrafią zadawać sobie ból.

Premiera maj 2025 na Scenie Kameralnej w Sopocie

6. Autorski spektakl Marcina Wierzchowskiego (tytuł i temat w trakcie ustalania)
Reżyseria: Marcin Wierzchowski

Reżyser Pięknej Zośki jest jeszcze w trakcie researchu, ale jednego jest już pewny: chce ponowie skupić się na historii, która zdarzyła się naprawdę i opierając się na faktografii ponownie zadać nam ważne, moralne pytania… I dać przestrzeń aktorom do stworzenia niezapomnianych ról.

Premiera: lipiec 2025 na Scenie Malarnia

7. PROWOKACJE (tytuł roboczy)
Na podstawie dramatu TRYLOGIA REWOLUCYJNA Esteve Soler

Reżyseria: Adam Orzechowski

Hiszpański autor w pozornie luźno powiązanych ze sobą scenach zwraca naszą uwagę na spotwornienia współczesnego świata, w którym „wszystko jest na sprzedaż”, wiele na pokaz, a coraz mniej pozostaje naszą prywatną domeną. To świat krzyczących paradoksów, w którym nasze duchowe i moralne potrzeby czują się coraz bardziej zagubione i zepchnięte na margines. Czy więc trzeba się z tego świata wypisać, żeby żyć swoim życiem? Czy też można nim żyć w środku zgiełku, hałasu i targowiska próżności? Dużo ważnych i aktualnych pytań, wiele niejasnych i pokrętnych odpowiedzi w groteskowym, świadomie prowokacyjnym świecie hiszpańskiego dramaturga. 

Premiera: sierpień 2025 na Scenie Malarnia

Komentarze
Udostepnij