Zapowiedzi

Prezentacja archiwalnych spektakli krakowskiego Starego

Narodowy Stary Teatr zaprasza na prezentacje kolejnych archiwalnych spektakli, które zostaną zaprezentowane na kanale YouTube – Narodowy Stary Teatr Live.

3 maja, godz. 19.00 – “Edward II” [na zdjęciu] według Christophera Marlowe’a w reż. Anny Augustynowicz

Edward II w spojrzeniu Christophera Marlowe’a jest władcą, dla którego sposobem panowania staje się prowokacja: szafuje majątkiem królestwa, eksponuje swój homoseksualizm, a mówiąc otwarcie o swym ateizmie, szydzi z hipokryzji dworu. Za odwagę odsłonięcia prawdziwej twarzy zapłaci życiem. Zniszczy go społeczeństwo, połączone więzami nienawiści i zmową nietolerancji.

Edward II stworzy swego rodzaju “teatr”, w którym poddani przestają chcieć uczestniczyć, ponieważ odkrywa trudną do przyjęcia prawdę. Wielki prowokator nie przypadkiem zostanie bohaterem dramatu na wskroś współczesnego, a w obliczu śmierci gotów jest zaświadczyć własnym życiem. W grze powoduje nim namiętność, ale i pasja, która nie pozwoli się wycofać, choć partnerzy wytrącają mu wszystkie karty.

W tym spektaklu jest miejsce na pauzę, na pięknie podany tekst i wybrzmienie ostatniej frazy monologu. Na oddech, skupienie i intymny kontakt widza z aktorem. Taki teatr, który rozgrywa się w wyobraźni widza, nie zdarza się co dzień – oceniały Katarzyna Fryc, Agata Olszewska w “Gazecie Wyborczej”.

OBSADA

Bartosz Bielenia GAVESTON / KRÓL EDWARD III

Michał Majnicz JOKER: ARCYBISKUP, BISKUP, ARUNDEL, LIGHBORN

Jacek Romanowski KENT

Jan Peszek KRÓL EDWARD II

Błażej Peszek KRÓLOWA IZABELA

Krzysztof Zawadzki LANCASTER / LEICESTER

Szymon Czacki MORTIMER

Juliusz Chrząstowski WARWICK / MATREVIS

Mieczysław Mejza , Bogdan Długosz PEMBROKE

TWÓRCY

Juliusz Kydryński Przekład

Marek Braun Scenografia

Wanda Kowalska Kostiumy

Krzysztof Sendke Reżyseria świateł

Mieczysław Mejza Przygotowanie i opracowanie muzyki

Iwona Gołębiowska Inspicjentka / suflerka

Anna Augustynowicz Opracowanie tekstu

Michał Buszewicz Dramaturgia

**

10 maja, godz. 19.00 – “Sprawa Gorgonowej” Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina

Twórców zainspirował proces Rity Gorgonowej oskarżonej o zamordowanie 17-letniej córki swego kochanka – największy spektakl medialny międzywojnia.

To przesłuchanie bez znieczulenia. Poznawanie intymnych szczegółów z życia kobiety, opowieść o oddanych dzieciach, aborcjach, uwodzeniu mężczyzn jest jak wiwisekcja. Wchodzimy w głąb głównej bohaterki – sięgamy do jej psychiki, badamy jej prawdomówność (wyświetlone wyniki pracy wariografu), a nawet wnętrze ciała (nagranie kolonoskopii). Jest nawet sesja z hipnotyzerem. Wszystko to jest intensywnym doświadczeniem dla widza, który siedzi jakby w środku całego procesu, rozpięty między oskarżoną a sędzią. () Spektakl urasta do rangi metafory patriarchalnego schematu, w którym kobieta staje się ofiarą – pisał Łukasz Gazur w “Dzienniku Polskim”. Bierzemy udział w zaskakującym, emocjonującym procederze odsłaniania kolejnych warstw historii, w której role zdają się z góry rozpisane, a sprawiedliwość staje się widowiskiem

“Sprawa Gorgonowej” przypomina układankę, której bez względu na liczbę hipnoz serwowanych tytułowej bohaterce, nie uda się ułożyć. W tej opowieści to kobiety fascynują, a mężczyźni są tylko pionkami. () Intrygujący scenariusz obfituje w niebanalne pytania i dygresje. Gdzie zaprowadzą te poszukiwania “prawdy”? Bo przecież to, że nie da się jej ustalić “na zawsze” (jak chciałby fragment “When I fall in love” urzekająco wykonany przez Krzanowską) szczególnie nie dziwi.

Gabriela Cagiel, “Gazeta Wyborcza”

OBSADA

Szymon Czacki Amerykański producent

Roman Gancarczyk Detektyw

Urszula Kiebzak Elżbieta Matka zamknięta

Juliusz Chrząstowski Henryk Zaremba

Jaśmina Polak Lusia Zarembianka

Zygmunt Józefczak Ogrodnik

Katarzyna Krzanowska Radioodbiornik

Marta Ścisłowicz Rita Gorgonowa

Bogdan Brzyski Sędzia

Ewa Kaim Stanisław Temida P.

Krzysztof Zarzecki Staś Zaremba

Jerzy Korzewski Hipnotyzer

TWÓRCY

Jolanta Janiczak dramaturgia, kostiumy

Michał Korchowiec scenografia, reżyseria światła

Bartosz Dziadosz muzyka

Hanna Maciąg kostiumy, wideo

Małgorzata Maciejewska, Ewa Tatar asystentka reżysera

Fot. Magda Hueckel

Komentarze
Udostepnij