Zapowiedzi

PROJEKT:#JA – artystyczny finał warsztatów dla młodzieży!

PROJEKT:#JA – cykl warsztatów psychologiczno – teatralno dla młodzieży, w którym uczestniczyli uczniowie z V Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku dobiegł końca! Nastolatkowie przez dwa miesiące rozwijali swoje zdolności artystyczne, nagrywali TikToki oraz poszerzali wiedzę o kulturze. Filmiki powstałe podczas warsztatów można zobaczyć zarówno na TikToku jak i na kanale Youtube!

– Projekt #JA, został napisany z myślą o młodzieży w wieku 15-16 lat uczęszczających do klasy biologiczno-chemicznej  – mówi Natalia Królak, jedna z organizatorek projektu – Poznając wcześniej ich potrzeby, chciałyśmy stworzyć przestrzeń, w której rozwiną swoje zdolności artystyczne, ale też podniosą swoją samoocenę poprzez realizację artystycznych działań. Zauważyłyśmy, że nie umieją zmierzyć się z krytyką i ciężko im uwierzyć we własne możliwości i talenty, dlatego zależało nam, żeby uczestniczy bardziej docenili swoje umiejętności i nauczyli się głośno mówić o swoich dobrych stronach.

Podczas warsztatów młodzież miała okazję zapoznać się z twórczością różnych artystów. Poznali m.in. działalność Mariny Abromovic, Artiego Grabowskiego, Natalii LL czy Piera Manzoniego. Dzięki spotkaniom z niekonwencjonalnymi pomysłami, nastolatkowie mogli otworzyć się na sztukę współczesną, nauczyć się odkrywać znaczenia w aktach twórczych oraz analizować dzieła w kontekście społecznym i politycznym.

Warsztaty były też okazją do szukania własnych ścieżek, odkrywania nowych form i inspirowania się nowopoznanymi twórcami. Podczas zajęć na plaży, młodzież eksplorowała technikę malarstwa gestu, samemu przygotowując obraz zaczerpnięty z działań Jacksona Pollocka.

Projekt #JA był świetną formą spędzenia wolnego czasu – mówi Nikolas Żurawski, uczestnik zajęć – Na warsztatach była mega miła atmosfera oraz zawsze mogłem przedstawić własne zdanie bez obawy, że zostanę wyśmiany czy niezrozumiany. Mogłem porozmawiać na ważne i ciekawe tematy, czego, niestety, nie doświadczam zbyt często w szkole. Ale też lepiej poznałem siebie i dostrzegłem nowe możliwości rozwoju.

 Oprócz warsztatów teatralnych moderowanych przez Marysię Pyrek oraz Natalię Królak, młodzież wzięła udział w zajęciach prowadzonych przez psycholożkę Aleksandrę Musielak. Podczas nich pracowali nad zbudowaniem konstruktywnego obrazu siebie oraz podejmowali refleksję na swoimi dobrymi i słabszymi stronami. Uczyli się dostrzegać swoje zalety oraz wzmacniać wiarę we własne możliwości.  Ważnym aspektem była również praca z automatycznymi myślami, które pojawiają się w głowach nastolatków. Dowiedzieli się, jak je blokować i jak sobie z nimi radzić, by nie ograniczały ich w życiu codziennym.

W projekcie wzięło udział 14 licealistów z V Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku: Natalia Worach, Dominika Jastrzębska, Anastazja Szłyk, Dominik Idaczyk, Oliwia Górniak, Natalia Krajewska, Piotrek Cywiński, Kajtek Prusiecki, Gosia Karkocka, Kacper Kula, Paulina Serafin, Nikolas Żurawski, Antoni Buraczewski, Klaudia Żółć.

Projekt powstał z inicjatywy Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, V Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku oraz Stowarzyszenia Educational Cha(lle)nge. Udział w warsztatach był bezpłatny.

Projekt został zrealizowany w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Operatorem programu w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska.

Filmik z pracami uczestników:

https://www.youtube.com/watch?v=-_w9iY95yV0

Profil na TikToku: Teatralneswiry

Komentarze
Udostepnij