Zapowiedzi

Projekty białostockiego Teatru Dramatycznego z dofinansowaniem

Projekt “Wolne dziecko” Teatru im. Aleksandra Węgierki zajął siódme miejsce na liście rankingowej programu “Niepodległa” na 2020 rok. Instytucja otrzyma dofinansowanie także na zakup sprzętu oświetleniowego i multimedialnego w ramach programu “Infrastruktura kultury” Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biuro Programu “Niepodległa” rozstrzygnęło nabór wniosków na dofinansowanie zadań na 2020 rok. Spośród 1353 złożonych wniosków, dofinansowanie dostało 121, w tym projekt Teatru Dramatycznego. Na liście rankingowej zadanie “Wolne dziecko” znalazło się na wysokiej – siódmej pozycji.

– Cieszę się, że nasz pomysł zyskał aprobatę Biura Programu “Niepodległa”. Radość jest tym większa, że inicjatywa tegorocznego świętowania 100. rocznicy odzyskania Niepodległości została tak wysoko oceniona. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć wydarzenie, które będzie atrakcyjną formą uczczenia Święta Niepodległości i przede wszystkim okazją do integracji lokalnej społeczności – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

“Wolne dziecko” to projekt, który ma za zadanie zintegrować wokół idei niepodległości artystów, młodzież licealną, podopiecznych domu dziecka, seniorów oraz widzów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Artyści wraz z widzami chcieliby wspólnie świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości, ale jednocześnie zastanowić się nad tym, jak wygląda niepodległość z perspektywy dziecka? Co dała niepodległość młodym ludziom? Co powinna dać? Czy wolność jest nam dana raz na zawsze? Czy musimy o nią wciąż walczyć?

We współpracy z aktorami i twórcami teatralnymi powstanie spektakl, będący hołdem oddanym ludziom, którzy walczyli o niepodległość. Przedstawienie będzie nowoczesną, atrakcyjną artystycznie i wizualnie okazją do rozważań na temat istoty wolności i niełatwej historii naszego kraju. Zadanie będzie realizowane we współpracy z VII Liceum Ogólnokształcącym im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku oraz Domem Dziecka im. Janusza Korczaka w Krasnem. Na realizację projektu udało się pozyskać 83 000 zł.

Teatr Dramatyczny otrzymał także wsparcie w ramach programu “Infrastruktura kultury” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja pozyskała 200 000 zł na zakup sprzętu oświetleniowego i multimedialnego.

Fot. Ewa Krajewska

Komentarze
Udostepnij