Zapowiedzi

Przeciw dyskryminacji i wykluczeniu –  w czerwcu we Wrocławiu rusza 4. odsłona projektu „Błaźnice”

Tegoroczna edycja „Błaźnic”, projektu stworzonego przez Annę Zubrzycki, wystartuje 4 czerwca. W programie m.in. debata, warsztaty i koncert.  

Organizatorzy przedsięwzięcia „Błaźnice” w tym roku swoją uwagę kierują w stronę problematyki wykluczenia i dyskryminacji. To właśnie tym zagadnieniom poświęcone będą wydarzenia, które pod wspólnym hasłem „Gość-Inność” odbędą się w dniach 4-6 czerwca w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu.

Obcość może być interpretowana jako wartościowana negatywnie inność. Obcy i napiętnowany to całość, ale piętno istnieje tylko w interakcjach społecznych, w konkretnym kontekście sytuacyjnym. Chcemy spróbować zmienić ten paradygmat i wspólnie znaleźć płaszczyzny społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem kulturowych i artystycznych, które lęk przed obcym będą zmieniać w pozytywną ciekawość INNEGO a to co wieloznaczne uczynią wartościowym

– zdradza Anna Zubrzycki, założycielka „Błaźnic”. 

4. edycję „Błaźnic” otworzy 4 czerwca debata „Obcy”. Zaproszone do udziału Gościnie zmierzą się z tematami wykluczenia oraz dyskryminacji. Będą szukały rozwiązań i pomysłów, które dadzą szansę przekształcić społeczne postrzeganie „złego obcego” w „obcego, który budzi ciekawość, i którego chce się poznać”.

Dzień później, 5 czerwca, organizatorki zapraszają na warsztaty „W stronę inkluzywnej i sprawiedliwej kultury i sztuki”. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zagłębić się m.in. w zagadnienia związane z różnorodnością i wrażliwością międzykulturową. 

Na sam koniec, 6 czerwca, zaplanowano z kolei koncert “Wybudzenie”, który nawiąże bezpośrednio do hasła “Błaźnice. Gość-Inność”. Wystąpią na nim: Emose Katarzyna Uhunmwangho, Ewa Głowacka-Fierek, Ditte Berkeley, Jan Skopowski, Larysa Fierek oraz gościnnie Anna Zubrzycki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Aby wziąć w nich udział, należy wcześniej wysłać maila na adres blaznice.rezerwacje@gmail.com. Gwarancją udziału w wydarzeniu jest mail zwrotny potwierdzający zapisy.

Błaźnice 2022 – Program

4 VI, godz. 19:00 / debata /

Obcy – rozmowa dedykowana problematyce wykluczenia i różnym formom dyskryminacji. 

Debata będzie poświęcona wymianie wiedzy i doświadczeń oraz poszukiwaniu pozytywnych rozwiązań, które dają szanse na zmianę i oswajanie obcości.

Gościnie: Margaret Amaka Ohia-Nowak, Agnieszka Bułacik, Joanna Synowiec

Prowadzenie: Ewa Molenda-Pilecka

4-5 VI, godz. 10:00-17:30 / warsztaty /

W stronę inkluzywnej i sprawiedliwej kultury i sztuki

Jaka jest odpowiedzialność kultury i sztuki we współtworzeniu świata opartego na sprawiedliwości i trosce? Jaka jest rola wyobraźni w procesach zmiany społecznej? W jaki sposób sztuka może wspierać nas w rekalibrowaniu naszego bycia w świecie? W oparciu o różnorodne – tradycyjne i najnowsze – metody treningu międzykulturowego, prowadzące poruszą zagadnienia dotyczące różnorodności i wrażliwości międzykulturowej, a także kwestie związane ze współczesnym rasizmem, etnocentryzmem i daltonizmem kulturowym. 

Prowadzenie: Margaret Amaka Ohia-Nowak, Agnieszka Bułacik

6 VI, godz. 20:00 / koncert /

Wybudzenie

W nawiązaniu do tytułu czwartej edycji projektu “Błaźnice. Gość-Inność” twórczynie i twórcy koncertu będą starali się ukazać, iż każdy może stać się gościem oraz Innym, lecz to nie wyłącza go ze wspólnoty – rdzenia budującego poczucie jedności. 

Występują: Emose Katarzyna Uhunmwangho, Ewa Głowacka-Fierek, Ditte Berkeley, Jan Skopowski, Larysa Fierek, z gościnnym udziałem Anny Zubrzycki.

Komentarze
Udostepnij