Recenzje

Przed magią

Monika Utnik-Strugała: Idą święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie. Nasza Księgarnia, Warszawa 2020 – pisze Izabela Mikrut.

Nawet dorośli w sporej części ulegają magii Bożego Narodzenia – co znajduje odzwierciedlenie także na rynku literackim. Monika Utnik-Strugała kieruje się zatem do dzieci, które chciałyby się czegoś dowiedzieć o tradycjach czy zwyczajach z różnych stron świata – i uporządkować sobie wiadomości na temat bożonarodzeniowych klimatów.

„Idą święta” to lektura idealna na cowieczorne grudniowe wspólne czytanki. I dzieciom, i dorosłym może się przydać – jako zestaw ciekawostek, sposób na rozbudzanie wyobraźni i na przygotowanie do świąt. Autorka tak przygotowuje książkę, by zaakcentować kwestie kulturowe i związane z dawnymi wierzeniami. Może pokazać różne strony Bożego Narodzenia, nie tylko marketingową papkę przedświątecznych reklam (chociaż Święty Mikołaj u niej nie jest już biskupem, tylko staruszkiem w czerwonym stroju – autorka pisze wprawdzie o tym, jak dawniej wyglądał bohater roznoszący prezenty dzieciom, ale uznaje, że to już archaizm i „biskupi” Mikołaj nie funkcjonuje w wyobraźni najmłodszych). Zajmuje się przytaczaniem słów najpiękniejszych kolęd – i skrótowo ich historii. Podpowiada, jakie przesądy funkcjonują w związku z wigilijnym stołem czy przygotowaniami do świąt, co powinno się znaleźć wśród potraw na stole, a także – kiedy obchodzi się Boże Narodzenie w innych krajach. Wyjaśnia, skąd data, rozwiązuje tajemnicę pierwszej gwiazdki, szuka ciekawostek (choćby w związku ze zwierzętami mówiącymi ludzkim głosem). Sprawia, że dzieci mogą łatwiej zrozumieć wyjątkowość tych świąt i ulec ich magii.

„Idą święta” to zatem publikacja dla tych, którzy chcą sobie odtwarzać piękno Bożego Narodzenia, a przy okazji poszerzać wiedzę na temat zachowań ludzi w innych krajach w tym czasie. Autorka nawiązuje między innymi do wytworów popkulturowych: sławnych filmów, piosenek i książek, pokazuje, jak Boże Narodzenie postrzegali różni artyści. Opowiada o bożonarodzeniowych roślinach i o najbardziej niezwykłych tradycjach z różnych stron świata. Są tu ozdoby na choinkę, szopki, albo dzielenie się opłatkiem. Wszystko, co pokazuje wyjątkowość świąt.

„Idą święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie” to publikacja pełna ciekawostek dla dzieci – ale też informacji, których maluchy zwykle od rodziców nie uzyskują (na przykład tych dotyczących Bożego Narodzenia w różnych krajach). Krótkie opowiastki są pięknie zdobione. Ewa Poklewska-Koziełło pozwala wyobrażać sobie urok świątecznych ozdób i klimat Bożego Narodzenia: wprowadza ilustracje pełne detali i deseni, wybiera rozległe pejzaże, żeby pokazać ludzi połączonych ideą świętowania, albo po prostu – zimową przestrzeń. Chce, żeby dzieci pojęły, co w Bożym Narodzeniu uwielbiają kolejne pokolenia. To zatem nie tylko książka do czytania, ale i do oglądania – sprawdzi się, jeśli dorośli będą swoim pociechom czytać wieczorami. „Idą święta” to publikacja, która na rynek powraca, znów w okresie, kiedy jest najbardziej potrzebna i kiedy nie ma szans przejść bez echa – ale w wersji wzbogaconej o nowe teksty i o nowe opowieści. To bardzo apetyczna książka, która przyda się na zimowe wieczory.

Komentarze
Udostepnij
Tags: ,