Zapowiedzi

Przegląd polskiej animacji i sztuki wideo w Korei

Z okazji 35. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Republiką Korei, Instytut Adama Mickiewicza przygotował program popularyzujący Polską kulturę. To wydarzenie daje możliwość zaprezentowania koreańskiej publiczności polskich artystów z dziedziny muzyki poważnej, jazzu, folku, sztuk wizualnych, filmu czy animacji.

W tym roku w Republice Korei odbędzie się przekrojowy przegląd polskiej animacji i sztuki wideo. Jego gospodarzem będzie prestiżowe National Museum of Modern and Contemporary Art (MMCA), najważniejsza instytucja promująca sztukę współczesną i nowoczesną w Seulu. Filmy zostaną zaprezentowane od 6 grudnia 2024 do 11 stycznia 2025 r. Pokazane zostaną produkcje, które powstawały na przecięciu dwóch dyscyplin – filmu i sztuk wizualnych, od lat 30. XX wieku do dziś. Projekcje uzupełnią komentarze kuratorów, prelekcje na żywo oraz spotkania z twórcami. Kuratorami przeglądu są Karol Szafraniec oraz Łukasz Ronduda.

Przegląd stanowi kompleksową próbę podsumowania pewnych tendencji polskiej kultury audiowizualnej na przestrzeni ostatnich niemal 100 lat, która w takiej formie i skali nie była dotąd prezentowana w Korei Południowej.  W ramach trzech faz zostaną zaprezentowane dzieła, osoby i nurty, które ukazują zaistnienie rozmaitych elementów eksperymentalnych i awangardowych w działaniach okołofilmowych; zarówno tych powiązanych ze światem kina, jak i tych, w obrębie sztuki. Relacje i współpraca między tymi dziedzinami są interesujące, szczególnie w kontekście powojennej Polski i zachodzących w tym czasie zmian kulturowych, społecznych i politycznych.

Podczas przeglądu zostaną również zaprezentowane pełnometrażowe filmy, które na różne sposoby połączyły kino ze sztuką w ostatnich latach. „Photon” stanowi autorskie przeniesienie indywidualnych praktyk artystycznych Normana Leto w obręb konwencji kina fabularnego. „Serce miłości”, którego bohaterem jest Wojciech Bąkowski (lub jego awatar, grany przez Jacka Poniedziałka) jest czymś podobnym, będąc jednocześnie próbą połączenia refleksji teoretycznej i działań kuratorskich z materią fabularnego melodramatu, utrzymanego w konwencji dystopii s-f. „Solaris, Mon Amour” to dokumentalny esej found footage Kuby Mikurdy i eksperymentalna opowieść o Stanisławie Lemie, o żałobie i jej przeżywaniu złożona ze skrawków filmów Wytwórni Filmów Oświatowych.

Kuratorzy przeglądu, Karol Szafraniec oraz Łukasz Ronduda chcą ukazać bogactwo, różnorodność, ale też spójność polskich działań artystycznych z ruchomymi obrazami. Prezentując polską sztukę w takiej formie, nie tylko chcą nią zaciekawić, ale też ukazać jej wciąż inspirujący potencjał.

Filmy zostaną zaprezentowane w pięciu blokach:

  • Awangardowa animacja i eksperymenty formalne (6-7 grudnia 2024);
  • Sztuka do kina / sztuka jest kobietą (13-14 grudnia 2024);
  • Filmy pełnometrażowe (20-21 grudnia 2024);
  • Pomiędzy sztuką i filmem współcześnie (3-4 stycznia 2025);
  • Pomiędzy sztuką i filmem współcześnie (10-11 stycznia 2025).

Projekcje uzupełnią komentarze kuratorów oraz spotkania z twórcami m. in. Izabelą Plucińską i Joanną Rajkowską. Ostatni pokaz jednocześnie zakończy program kulturalny IAM w Republice Korei.

***

Instytut Adama Mickiewicza (IAM) łączy polską kulturę z ludźmi na całym świecie. Jako instytucja państwowa, tworzymy trwałe zainteresowanie polską kulturą i sztuką, wzmacniając obecność polskich artystek i artystów na globalnej scenie. Inicjujemy innowacyjne projekty, wspieramy międzynarodową współpracę oraz wymianę kulturalną. Promujemy twórczość zarówno uznanych, jak i obiecujących twórców, ukazując różnorodność i bogactwo naszej kultury. Prowadzimy także portal Culture.pl, stanowiący wszechstronne źródło wiedzy o polskiej kulturze.
 
Culture.pl to największe i najbardziej wszechstronne źródło wiedzy o polskiej kulturze, prowadzone przez Instytut Adama Mickiewicza. Dostarczamy rzetelnych informacji o najważniejszych zjawiskach i trendach w kulturze oraz o wydarzeniach organizowanych w Polsce i za granicą. Znajdziesz tu sylwetki artystek i artystów, recenzje, eseje oraz eksperckie analizy, które ukazują bogactwo polskiej sztuki. Publikujemy w ośmiu językach, przybliżając polski wkład w światową kulturę i dziedzictwo humanistyczne.
Komentarze
Udostepnij