Recenzje

Przepis na bestseller

Allan i Barbara Pease: Dlaczego mężczyźni pragną seksu, a kobiety potrzebują miłości. Rebis, Poznań 2020 – pisze Izabela Mikrut.

Allan i Barbara Pease proponują czytelnikom niejeden poradnik z dziedziny damsko-męskich konfliktów. Tom „Dlaczego mężczyźni pragną seksu, a kobiety potrzebują miłości” raz na zawsze bali rozmaite mity i baśniowe scenariusze, które doprowadzają do porażek sercowych w prawdziwym życiu. Autorzy koncentrują się tu na uwypukleniu stereotypowych różnic, ale nie liczą wyłącznie na śmiech – ważne jest dla nich wytłumaczenie odbiorcom, czym kierują się mężczyźni, a czym kobiety, kiedy decydują się na bycie razem lub przygodny seks.

Cała książka została przygotowana przejrzyście, rozdziały przynoszą odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, rozwiewają wątpliwości i prowadzą do zrozumienia drugiej strony. Allan i Barbara Pease sięgają po motywy już doprowadzane do absurdów – i potrafią je skomentować tak, by odbiorcy pojęli ich znaczenia (kiedy mężczyzna po zdradzie tłumaczy, że to był tylko seks i kiedy kobieta próbuje zdyskredytować rywalkę przez zarzucanie jej rozwiązłości). Tytułowe zagadnienie to tylko jedna z wielu spraw naświetlonych w tej książce – z pomysłem i z humorem.

Bo humor stanowi tu bardzo ważną broń. Autorzy łagodzą nim wymowę co bardziej brutalnych prawd: skoro nie mogą obiecać czytelnikom, że związki będą zawsze idealne i wiązać się mogą wyłącznie z „i żyli długo i szczęśliwie”, muszą podnieść ich na duchu w inny sposób – wybierają do tego satyrę, która idealnie wyostrza sytuacje. Tekst przetykany jest dowcipami lub fragmentami monologów satyrycznych, rysunkami satyrycznymi i żartami – czasem przewidywalnymi, czasem po prostu stanowiącymi ilustrację do wywodu – ale zawsze trafnymi, więc nikomu nie będzie przeszkadzać ich ilość. W samych komentarzach autorów też zresztą ironia zajmuje ważne miejsce – a to sprawia, że czytelnicy będą sięgać po książkę dla samej przyjemności śledzenia tekstu, już bez względu na to, czy potrzebują wskazówek dotyczących układania sobie życia, czy zerknęli do tomu z ciekawości, jak też można jeszcze przedstawić oklepane zagadnienie. Służy ta publikacja rozrywce w dobrym gatunku, a do tego daje się jeszcze traktować jako rzeczywisty poradnik.

Bo chociaż autorzy wybierają prześmiewczość i wyolbrzymianie zamiast cukrzenia – to „Dlaczego mężczyźni pragną seksu, a kobiety potrzebują miłości” zawiera sporo trafnych ocen i analiz zapobiegających nieporozumieniom w związkach. Allan i Barbara Pease sięgają po stereotypy na temat kobiet i mężczyzn – ale pokazują też, gdzie rodzą się konflikty i czego potrzeba, żeby ich unikać. Piszą o tym, czego odbiorcy często nie chcą przyjmować do wiadomości lub uświadamiać sobie w związku z najbliższą osobą. Nie ma dla nich tematów tabu, ale też nie będą wulgaryzować zagadnień. Wykluczają idealistyczne podejście – chociaż do opowiedzenia o sytuacji na płaszczyźnie damsko-męskiej wykorzystują przesadę, to jednak jest to bardziej trafne niż składanie obietnic nie do spełnienia. Jeśli ktoś zatem chce się dowiedzieć, jakich błędów w relacjach z ukochaną osobą nie popełniać – albo jak odczytywać informacje wysyłane przez partnera – tu zdobędzie sporo ważnych wiadomości.

Komentarze
Udostepnij
Tags: ,