Zapowiedzi

Przeszłość nie powraca, ona jest z nami zawsze. Norweska literatura najwyższej próby

Już 15 kwietnia premiera powieści „Dni w historii ciszy” Merethe Lindstrom.

Eva i Simon spędzili razem większość dorosłego życia. On jest lekarzem, ona nauczycielką, mają trzy dorosłe córki i przestronny dom. Łączą ich jednak nie tylko uczucia, lecz także milczący pakt, że nie będzie rozmawiać o swojej przeszłości. Simon z biegiem lat coraz bardziej zamyka się w sobie, Eva zaś próbuje wyrwać się z izolacji i ciszy. Kim była gospodyni, która nagle zniknęła z ich życia, skąd wziął się tajemniczy intruz, który wtargnął do nich pewnego dnia, jakie tajemnice z dzieciństwa skrywa Simon?

„Dni w historii ciszy” to dramat rodzinny o tym, co ukryte i przemilczane, subtelna powieść o miłości dwojga ludzi, dziedzictwie wojny, uprzedzeniach i strategiach przetrwania.

Powieść wyróżniona prestiżową Nagrodą literacką Rady Nordyckiej.

Merethe Lindstrøm (ur. 1963) – norweska pisarka. Zadebiutowała w 1983 roku zbiorem opowiadań Sexorcisten og andre fortellinger („Seksorcysta i inne opowiadania”). Jej pierwsza powieść, Regnbarnas rike („Królestwo dzieci deszczu”), ukazała się dziewięć lat później. W 1996 roku za zbiór opowiadań Steinsamlere („Zbieracze kamieni”) była nominowana do najbardziej prestiżowego literackiego lauru w Skandynawii, Nagrody literackiej Rady Nordyckiej, który otrzymała w 2012 roku za Dni w historii ciszy, wyróżnione także Kritikerprisen.

Fragment:

„Znów pojawia się myśl, że pod tym wszystkim, domem, dziećmi, tyloma latami ruchu i niepokoju, leżała zawsze ona – ta cisza. Że ona teraz tylko wypłynęła na powierzchnię, wypchnięta przez zewnętrzne okoliczności. Jak skała wypchnięta ze zmrożonej ziemi dzięki zachodzącym w niej zmianom, stopniowo odsłaniająca się na wiosnę. I właśnie to tak naprawdę mnie przeraża. Fakt, że ta cisza przypomina mi o czymś innym. Czyżby chodziło o brak sensu?”

Wydawnictwo ArtRage

Komentarze
Udostepnij