Zapowiedzi

RELACJE VIII Międzypokoleniowe Spotkania teatralne w Stalowej Woli

Na tożsamość RELACJI Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych składają się doświadczenia stalowowolskich twórców teatru działających w przeszłości, niegasnąca pasja tych, którzy współtworzą kulturę w regionie, a także ośmioletnia historia festiwalu powołanego do życia w 2016 roku. RELACJE mają sens dzięki ludziom – aktorom, instruktorom, widzom, animatorom, miłośnikom teatru, stałym bywalcom i chwilowym uczestnikom.

Ogólnopolski konkurs na najlepszy spektakl międzypokoleniowy dla amatorskich grup teatralnych, omawianie pracy zespołów, warsztaty, spotkania literackie, spektakle gościnne, wystawa malarstwa inspirowanego festiwalowym leitmotivem, społeczne tworzenie szala (Nagrody Publiczności) – to wydarzenia, które budują teatralne spotkanie pokoleń w Stalowej Woli.

VIII edycję, już tradycyjnie, spaja temat wiodący. Tym razem jest to „potrzeba tożsamości” i zbiór mów i rozmów „W środku jesteśmy baśnią” Wiesława Myśliwskiego:

Literatura jest przecież nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym, pragnieniem dotarcia do siebie poprzez pisanie o innych, a tym samym odnalezienia siebie wśród innych.

(…) Tożsamość ze swoim prawdziwym światem nie jest mechaniczną konsekwencją miejsca, w którym się na świat przychodzi. Jest rezultatem samopoznania i przyznania się, a więc odkryciem siebie w zbiorowości i zbiorowości w sobie. Odkryciem nie tylko w czasie i przestrzeni, ale i w losie. Nawet więcej, jest rezultatem przywłaszczenia sobie owego losu zbiorowości jako losu własnego, jednostkowego i niepodzielnego.

Oto lista spektakli i teatrów, które współtworzyć będą program RELACJI VIII Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych:

– „Grüss aus Buenos Aires” Teatru Off-Road, reż. Zespół, Zabrze

– „HEKSY / ballada o umieraniu” Teatru SAFO, reż. Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, Rydułtowy

– „HierarchJA” Teatru Jeszcze, reż. Natalia Fijewska-Zdanowska, Warszawa

– „Inna” Teatru BaWiMo, reż. Dariusz Szada-Borzyszkowski, Białystok

– „Prawy sercowy” Teatru Agrafka, reż. Iga Jambor-Skupniewicz, Chełmno

– „Ścięte Żonkile” Teatru Krzesiwo, reż. Ryszard Polaszek, Warszawa

– „Wychowana” Wiktorii Skowron, reż. Dominika Migoń-Madura, Dębica

– „Zapach Domu” Kępickiej Grupy Teatralnej, reż. Magdalena Płaneta, Kępice

– „Związania” Grupy Zatrzymać Obrotówkę, reż. Aleksandra Barczyk, Kraków

– „Zwierciadło Kwiatu” Ziębickiej Grupy Teatralnej, reż. Jacek Wilantewicz, Ziębice

– oraz reprezentant organizatora: „Dom Bernardy Alba” Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Józefa Żmudy, reż. Aneta Adamska, Stalowa Wola

Szczegóły dotyczące festiwalu dostępne są na stronie: www.relacjemst.pl

Do zobaczenia w Stalowej Woli w trzeci weekend września!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu Powiatu Stalowowolskiego.

Komentarze
Udostepnij