Zapowiedzi

„Reni” – czytanie sceniczne w poznańskim Polskim

Zapraszamy państwa na niecodzienne czytanie sceniczne w Teatrze Polskim w Poznaniu. 

Na Dużej Scenie zaprezentowana zostanie jednoaktówka autorstwa… prezydenta Poznania. Konkretnie - pierwszego prezydenta Poznania: Jarogniewa Mikołaja Drwęskiego herbu Gozdawa. Na pewno dla wielu mieszkańców naszego miasta postać Jarogniewa Drwęskiego jest dobrze znana.

Niewiele osób jednak wie, że pierwszy prezydent Poznania w niepodległej Polsce, twórca Targów Poznańskich, inicjator wielkich projektów miejskich był bliskim przyjacielem kultury. To jego działania doprowadziły do uruchomienia Opery Poznańskiej, przejęcia i ożywienia Biblioteki Raczyńskich, a także Teatru Polskiego.

Co więcej, Jarogniew Drwęski był nie tylko spiritus movens życia kulturalnego, ale sam pisał utwory literackie – wiersze, nowele, eseje (min. o Henryku Ibsenie), jak również sztuki teatralne.

Dokładnie w setną rocznicę śmierci prezydenta Jarogniewa Drwęskiego chcemy przypomnieć jego sylwetkę w formie czytania scenicznego wystawiając jednoaktówkę jego autorstwa pod tytułem „Reni”. Sztuka została napisana specjalnie dla Teatru Polskiego w 1898.

Zapraszamy do Teatru Polskiego w Poznaniu 14 września, o godz. 18.00.

„Reni”
Duża Scena
reżyseria: Piotr Kaźmierczak,
dramaturgia: Justyna Machaj,
kostiumy i scenografia: Łukasz Mleczak
obsada: Piotr B. Dąbrowski, Piotr Kaźmierczak, Aleksandra Samelczak, Ewa Szumska

Czytanie sceniczne będzie zwieńczeniem całodziennej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „NOWE SPOJRZENIA. Poznań i Wielkopolska 100  lat po śmierci Jarogniewa Drwęskiego, pierwszego Prezydenta Miasta Poznania w 
niepodległej Polsce”.

Zapraszamy!

Bilety w cenie 15 zł

Więcej informacji można uzyskać pod adresami mailowymi: 
rezerwacja@teatr-polski.pl; ewa.zaradna@teatr-polski.pl; 
monika.stasik@teatr-polski.pl; karolina.kucharczyk@teatr-polski.pl;
lub dzwoniąc pod numery telefonów +48 61 852 05  41; +48 61 852 56 28.

Do zobaczenia w Teatrze!

Komentarze
Udostepnij