Zapowiedzi

Repertuar działań teatralnych Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” w Warszawie – grudzień 2023

W grudniu 2023 r. Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” zaprasza widzów na następujące wydarzenia teatralne. Będą to:

bezpłatne wejściówki

sala: Bareja

czw.

7.12 godz. 19:00

Pijcie ocet

reż. Sebastian Słomiński

Zaczynał od wierszy, ale szybko przerzucił się na prozę. Był anglofilem. Chcąc uniknąć rozstrzelania, symulował chorobę psychiczną. Mowa o Danielu Charmsie, a raczej Daniile Iwanowiczu Juwaczowie. Jego pseudonim można czytać dwojako: charms – urok, wdzięk, albo czar, zaklęcie. Dzięki tłumaczeniu Jerzego Czecha mamy dostęp do dużej części spuścizny pisarza. W zebranych na ponad czterystu stronach utworach znaleźć można nawet „przepis” Charmsa na doskonały utwór sceniczny. Spektakl ten jest absurdalny, groteskowo-makabryczny, łobuzerski, obrazoburczy, zabawny/śmieszny (niepotrzebne skreślić). Traktuje o kondycji i zagubieniu człowieka. To przedstawienie o nas, drodzy widzowie – naprawdę!

Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/11kea

bilety: 50 zł

sala: Bareja

sob.

16.12 godz. 19:00

Wspólnota mieszkaniowa

reżyseria i scenografia: Marek Kałużyński

Komedia o społeczności mieszkającej w jednym domu. Genialny obraz relacji międzyludzkich – czeskie Alternatywy 4. Podczas zebrania wspólnoty mieszkaniowej ujawniają się różne poglądy, postawy i śmieszności ludzkich charakterów. Ten mikroświat jest odbiciem podzielonego społeczeństwa, które tylko w sytuacji zagrożenia umie się zjednoczyć – i to też nie zawsze. W tym spektaklu dialogi iskrzą, a dowcip jest cięty i dosadny. Pod płaszczykiem śmiechu i zabawy kryje się jednak garść refleksji o każdym z nas – rozumieniu wolności, równości i akceptacji innych oraz samych siebie. To doskonała zabawa z nutą zadumy nad złożonością ludzkich charakterów w tle.

Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/YQHDO

Zapraszamy również na wydarzenie okołoteatralne – promocję książki o historii teatru pantomimy w Warszawie.

bezpłatne wejściówki

sala: Mrożek

niedz.

10.12 godz. 17:00

Warszawska pantomima – historia sztuki poza słowami

spotkanie z Bartłomiejem Ostapczukiem

W swojej najnowszej książce Bartłomiej Ostapczuk zaprasza do świata teatru pantomimy. Autor zabiera czytelników w podróż w czasie, podczas której poznają fascynującą historię tej dyscypliny teatralnej w Warszawie na przestrzeni ostatnich 50 lat. Pantomima ma wielowiekową tradycję, jednak to właśnie w naszej stolicy, w ostatnim półwieczu, odnalazła swoje nowe piękno i wyrazistość. To tu, na deskach warszawskich teatrów, narodziły się niezapomniane postaci, które poruszały serca i wywoływały wzruszenie u widzów. Ta książka to jednocześnie zapis historii oraz hołd dla tych, którzy przyczynili się do rozwoju pantomimy w Warszawie. To opowieść o artystach tworzących niezwykłe i niezapomniane kreacje sceniczne oraz ich zaangażowaniu w sztukę.

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

Bezpłatne wejściówki dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/91aLd

Komentarze
Udostepnij