Zapowiedzi

Repertuar lubelskiego Teatru Andersena czerwiec / lipiec 2021

ZWIERZĘTA DOKTORA DOLITTLE

Wiek 5+ / czas: 105 min.

na podstawie książki Hugh’a Loftinga „The story of  Doctor Dolittle”

TWÓRCY:
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Jan Połoński
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzyka: Marcin Partyka
Choreografia: Jarosław Staniek
Wizualizacje: Dawid Kozłowski
Asystent reżysera: Gabriela Jaskuła
Asystent choreografa: Ewelina Drzał
Przygotowanie wokalne: Michał Kowalczyk

OBSADA:
Konrad Biel  

Katarzyna Staniewska 
Wioletta Tomica  
Mirella Rogoza-Biel
Gabriela Jaskuła  
Bogusław Byrski  
Bożena Dragun  
Piotr Bublewicz
Natalia Sacharczuk 
Roma Drozdówna  
Jacek Dragun  
Bartosz Siwek  
Kacper Kubiec  
Maria Wąsiel
Adam Organista

W pewnym angielskim mieście , w którym to czego najbardziej pragną mieszkańcy to święty spokój, mieszka znany i szanowany doktor Jan Dolittle. Jego gabinet potrafią wskazać wszyscy, a wielu pacjentów potrafi przebyć wiele, wiele  mil, żeby otrzymać poradę od słynnego Dolittla. Największą słabością doktora są zwierzęta. To właśnie dla nich postanowił pewnego dnia zamienić swoich dwunożnych pacjentów na tych na którzy skaczą, pełzają, pływają lub fruwają. Mało tego, doktor zasłynął również tym, że jako jedyny „lekarz od zwierząt” zna ich języki i jest w stanie swobodnie konwersować w psim, kaczym, świńskim czy krokodylim.

Pewnego dnia dostaje wiadomość z Afryki z prośbą o pomoc. Wśród małp szaleje epidemia, z którą nikt na czarnym lądzie nie jest w stanie sobie poradzić. Dolittle postanawia pożyczyć pieniądze, kupić  statek i wraz ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi wyruszyć do Afryki. Okazuje się, jednak,  że pokonanie małpiej ospy to najłatwiejsze zadanie jakie będzie miał przed sobą nasz doktor.

W spektaklu aż roi się od wpadających w ucho melodii, które wyszczekane, wyćwierkane  i wykwakane przez towarzyszy Dolittla prowadzą nas przez lądy i morza ze spokojnego angielskiego Puddelby wprost do serca afrykańskiej dżungli. Bo przecież powszechnie wiadomo, że dużo raźniej podróżuje się z piosenką na ustach, dziobie czy paszczy.

HISTORIA NATURALNA CZYLI O NIEZWYKŁYCH ŻYJĄTKACH

wiek: 8+ / czas: 90 min.

TWÓRCY

Scenariusz i dramaturgia: Hubert Sulima 

Reżyseria: Jędrzej Piaskowski

Scenografia i kostiumy: Hanka Podraza

Choreografia: Katarzyna Gorczyca

Muzyka: Jan Tomza – Osiecki

Multimedia: Marta Nawrot

Reżyseria świateł: Paulina Góral

OBSADA

Bożena Dragun

Kacper Kubiec

Łukasz Staniewski

Wioletta Tomica

Maria Wąsiel

Ilona Zgiet

Baśniowa wyprawa przyrodnicza pełna niezwykłych spotkań z niesamowitymi zwierzętami, owadami i roślinami. Zanurzymy się w sekretne życie łąk, lasów i mórz. Poznamy losy i przygody istot, które żyją obok nas, bardzo blisko, choć często ich nie zauważamy. Przyglądamy się kulturom zwierząt i roślin, żeby zastanowić się nad tym jak sami układamy nasze życie ze sobą, wśród przyjaciół, w rodzinie i szerzej w społeczeństwie. Bo czy na pewno jesteśmy we wszystkim najlepsi? I czy Ziemia to centrum wszechświata? Próbujemy zrozumieć jakiej lekcji mogą udzielić nam mniejsi (i więksi) współmieszkańcy naszej planety.

Przyglądanie się przyrodzie pozwala nam na nowo przemyśleć relacje między ludźmi. Szczególnie kieruje naszą uwagę w stronę tematów takich jak wspólnotowość, tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, czy problemy szeroko rozumianej dorosłości. Jest ważne, aby oswajać młodych widzów ze zjawiskami i wydarzeniami, które dotykają każdego z nas. Tworzymy przekrojowy obraz różnych grup społecznych, sposobów życia, pór roku i etapów życia. Obserwacja natury staje się furtką do głębszych rozważań na temat życia, otaczającej nas rzeczywistości i wpisanych w nie procesów.

Swobodne snucie się opowieści oddala spektakl od sztywnej, klasycznej formy baśni w stronę formy swobodnej, działającej na wszystkie zmysły fantazji, bogatszej w wątki i efektowne zwroty narracyjne, wyobraźniowe i wizualne. Interesująca jest też sama formuła teatru lalkowego i wpisana w jego centrum lalka – aktor materii nieożywionej.  Dzięki swojemu podobieństwu i odmienności względem człowieka staje się ona nośnikiem głębszych, ukrytych znaczeń.

TYMOTEUSZ I PSIUŃCIO

wiek: 3+ / czas: 70 min.

na podstawie dramatu Jana Wilkowskiego

TWÓRCY

Reżyseria: Arkadiusz Klucznik

Scenografia: Eva Farkašová (Słowacja)

Muzyka: Marcin Partyka

Przygotowania wokalne: Bożena Stasiowska-Chrobak

Choreografia: Urszula Pietrzak

OBSADA

Wioletta Tomica

Katarzyna Staniewska

Roma Drozdówna

Bogusław Byrski

Jacek Dragun

Kacper Kubiec

Mirella Rogoza-Biel

Maria Wąsiel

Jajo? Jajko czy Psiuńcio? Tym razem Psiuńcio, choć wszystko zaczyna się od jajka… Znów od jajka…

Tymoteusza, niesfornego miśka, który ciekawy świata, stale pakuje się w tarapaty nie musimy specjalnie przedstawiać. Lubelska widownia miała okazję poznać naszego niedźwiedzia i jego tatę w spektaklu Tymoteusz wśród ptaków w reżyserii Arkadiusza Klucznika. Popularność spektaklu i jego leśnych bohaterów sprawiła, że postanowiliśmy kontynuować przygody niedźwiadka, biorąc na warsztat kolejną sztukę Jana Wilkowskiego

Tymoteusz i Psiuńcio. Teatralne opowieści Jana Wilkowskiego o misiu Tymoteuszu to klasyka polskiej dramaturgii teatru dla dzieci. Pomimo, iż miśkowi „strzeliła” już pięćdziesiątka trzyma się świetnie i dziś trudno znaleźć teatr, który w repertuarze nie miałby jakiejś z przygód Tymcia. Tym razem Tymoteusz postanawia mieć, wbrew woli Taty, przyjaciela Psiuńcia… A co z tego wyniknie?…

Pippi Långstrump 

Astrid Lindgren

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Ambasador Szwecji w Polsce Stefan Gullgren

Prawa autorskie do w/w utworu reprezentuje w Polsce Agnecja ADiT – Produced by special arrangement with Nordiska Aps, Copenhagen.

TWÓRCY

Tekst: Astrid Lindgren

Reżyseria: Krzysztof Rzączyński

Muzyka oryginalna: George Riedel

Muzyka do piosenki tytułowej: Jan Johansson

Tłumaczenie i teksty piosenek: Katia Czarna

Aranżacja i produkcja muzyczna: Michał Kowalski

Scenografia i kostiumy: Marta Kuliga

Choreografia: Inga Pilchowska

Światła: Karolina Gębska

Przygotowanie wokalne: Agnieszka Greinert

OBSADA

Natalia Sacharczuk – Pippi Långstrump / Łukasz Staniewski – Tommy / Katarzyna Staniewska – Annika / Kinga Matusiak-Lasecka – Annika / Wioletta Tomica – Pani Settergren oraz Pani Långstrump / Gabriela Jaskuła – Nauczycielka / Maryla Wąsiel – Pani Prysselius / Bożena Dragun – Pani Granberg / Konrad Biel – Złodziej Dunder / Piotr Bublewicz – Złodziej Bloom / Kacper Kubiec – Policjant Klang / Bartosz Siwek – Policjant Larsson / Jacek Dragun – Kapitan Långstrump / Adam Organista  – Dyrektor Cyrku oraz Pirat / Bogusław Byrski – Mocny Adolf oraz Pirat / Daniel Lasecki – Uczeń oraz Pirat/ Roma Drozdówna – Sprzedawczyni Słodkości / Ilona Zgiet – Sprzedawczyni Zabawek oraz Piratka.

Każdy z nas sięgając do swojego dzieciństwa widzi tę roześmianą dziewczynkę z piegami na twarzy i rudymi warkoczykami. Pippi, szwedzka dziewięciolatka jest ikoną dziecięcego świata pełnego niepohamowanej wolności, skłonności do fantazjowania, przekraczania zakazów i badania granic. Książki o tej dziewczynce stały się jednym z największych bestsellerów wszechczasów przetłumaczonych na pięćdziesiąt języków.

Spektakl będzie opowiadał o przygodach Pippi, która trafia do małego, spokojnego miasteczka i wpuszcza do niego żywiołową, dziecięcą energię.

Pippi robi to na co ma ochotę, czuje swoją siłę, możliwości i marzy o tym, żeby stale coś się działo. Obnaża także hipokryzję ludzi dorosłych, którzy myślą tylko o tym, by dziecko jak najszybciej przemienić w dorosłego formatując je do bliżej nieistniejących ideałów.

Dlatego chcemy, aby ten spektakl bardzo mocno stał po stronie małych ludzi i poszanowania ich indywidualności.

Pippi jest inna niż wszyscy i chce taka być. Bycie taką wprowadza trochę koloru do ułożonej i spokojnej społeczności. Dziewczynka rozbija dotychczasowy ład przystawiając lustro dorosłym i rówieśnikom, by coś im uświadomić.

Tu możemy również doszukać się wątków współczesnych, kiedy na powierzchnię wypływają siły nastawione na brak tolerancji, wrogość wobecobcego.

To będzie spektakl dla dzieci i dorosłych, z buntowniczą energią, tryskający humorem, muzyką i śpiewem. Spektakl zabawny, ale również pochylający się nad wrażliwością, mądrością dziecka i jego samotnością w świecie dorosłych.

Mecenas Teatru Lubelski Węgiel „Bogdanka” S. A.

Partnerzy Medialni: Polskie Radio Dzieciom, MAIK Agencja Reklamowa

Przedstawiamy repertuar teatru na drugą połowę czerwca i lipiec.

PIPPI LÅNGSTRUMP Astrid Lindgren | reż. K. Rzączyński | spektakl dla dzieci od 8 lat

•                 12.06.2021 (sobota), godz. 16:00

•                 13.06.2021 (niedziela), godz. 12:00 i godz. 16:00

•                 19.06.2021 (sobota), godz. 12:00

•                 20.06.2021 (niedziela), godz. 12:00

HISTORIA NATURALNA CZYLI O NIEZWYKŁYCH ŻYJĄTKACH | reż. J. Piaskowski | spektakl dla dzieci od 8 lat

  • 26.06.2021 (sobota), godz. 16:00
  • 27.06.2021 (niedziela), godz. 12:00
  • 03.07.2021 (sobota), godz. 16:00
  • 04.07.2021 (niedziela), godz. 12:00

ZWIERZĘTA DOKTORA DOLITTLE | reż. J. J. Połoński | spektakl dla dzieci od 5 lat

  • 10.07.2021 (sobota), godz. 16:00
  • 11.07.2021 (niedziela), godz. 12:00
  • 17.07.2021 (sobota), godz. 16:00
  • 18.07.2021 (niedziela), godz. 12:00

TYMOTEUSZ I PSIUŃCIO | reż. A. Klucznik | spektakl dla dzieci od 5 lat

  • 24.07.2021 (sobota), godz. 16:00
  • 25.07.2021 (niedziela), godz. 12:00

Bilety indywidualne do kupienia w serwisie Bilety24.pl lub w kasie teatru od wtorku do piątku g. 8:30 – 12:00 lub na godzinę przed spektaklem.

Fot.: Przemysław Bator

Komentarze
Udostepnij