Październik rozpoczynamy melodramatem, kończymy – szaloną operetką. Zapraszamy.
- “Madama Butterfly” G. Puccini, reż. Pia Partum
Melodramat wszech czasów i jedna z najbardziej poruszających oper. Tragiczna historia japońskiej gejszy zakochanej w amerykańskim poruczniku marynarki od lat wzbudza emocje widzów. Najsłynniejsza kobieta w historii opery, a przy tym niebywałe wyzwanie wokalno-aktorskie, bo śpiewaczka grająca rolę Butterfly musi zmierzyć się z całym wachlarzem skrajnych emocji i nie schodząc ze sceny, śpiewać łącznie przez niemal 90 minut. Dramatyczna historia związku dwojga ludzi reprezentujących odmienne kultury osadzona jest w tętniącym życiem współczesnym Tokio. Szczecińskie przedstawienie, nawiązujące do poetyki filmów Larsa von Triera, jest wzbogacone o postać tancerza – alter ego Butterfly, a także o multimedialne projekcje. „Wschód to Wschód i Zachód to Zachód, i nigdy się nie spotkają” mówi stare powiedzenie… Kompozytor studiował źródła muzyki japońskiej, która zainspirowała go do napisania wyrafinowanej instrumentacji o charakterystycznej barwie dźwięku. Wszystko to sprawia, że jego „tragedia japońska” jest jedną z najbardziej poruszających oper w historii. Madama Butterfly to historia uniwersalna, mogłaby równie dobrze wydarzyć się dzisiaj. Różnice kulturowe są wciąż aktualne, ludzie nadal zakochują się niewłaściwie, to się akurat nigdy nie zmieni. Inscenizacja obraca się wokół wielu współczesnych wątków popkulturowych” – mówi reżyserka Pia Partum.
Data wydarzenia: 5.10.2024, sobota, godz. 19.00; 6.10.2024, niedziela, godz. 18.00
- “Świecie dziwny / Coming Together”, chor. R. Glumbek, K. O’Day
Spektakl baletowy do muzyki Ewy Demarczyk, Marka Grechuty, Czesława Niemena, Frederica Rzewskiego. Fascynujący spektakl taneczny ukazujący dwa zupełnie różne światy. W pierwszym przejmująca opowieść Roberta Glumbka do muzyki Ewy Demarczyk, Marka Grechuty i Czesława Niemena, do tekstów, które wszyscy znamy, w których jest ogromna siła i moc. W drugim muzycy wykonają utwór Frederica Rzewskiego. Tekst libretta, przetłumaczony za zgodą kompozytora po raz pierwszy w historii na j. polski czyta aktor Konrad Pawicki, a niezwykłą choreografię dla baletu stworzył Kevin O’Day.
„ Wszyscy znamy te teksty, jest w nich taka siła, moc. Utwór Dziwny jest ten świat, w którym mowa o tym, jak człowiekiem gardzi człowiek, można uznać jako kwintesencję tego, co obserwujemy na świecie (…) Chciałbym, żeby wszystko skończyło się dobrze. Taką też mam nadzieję. Że wyjdziemy kiedyś z konfliktów, dojrzejemy do akceptacji. »Że ludzi dobrej woli jest więcej« – jak śpiewał Niemen. (…) Jestem idealistą. Wierzę w ludzi. Żyję na co dzień w Kanadzie, w kraju, w którym doszło do wielkich zmian. Każdy człowiek jest tam sobą, tym, kim chce być. (…) Chciałbym, żeby wszędzie tak było. W taki świat wierzę i mam nadzieję, że tym spektaklem dokładam do tego swoją małą cegiełkę”.
Fragmenty wywiadu z choreografem Robertem Glumbkiem.
„Projekt »Coming Together« opiera się na koncepcji dotyczącej realnego poczucia wspólnoty. Naszym zadaniem jest akceptacja faktu, iż jesteśmy częścią pewnej grupy. Czasem ludziom łatwo jest być razem, a czasem okazuje się to niemożliwe. Są osoby, z którymi nawiązujemy relacje lekko i bez trudu, ale spotykamy także ludzi, z którymi nie znajdujemy wspólnego języka. Współdziałanie nie zawsze się udaje. Wiemy jednak, że dążenie do zjednoczenia pozostaje najwyższą ludzką wartością. Ponadto, tworząc spektakl, pracujemy m.in. nad utworem Amerykanina o polskich korzeniach, sami będąc kreatywnymi przedstawicielami obu kultur: amerykańskiej i polskiej. Choreograficznie bazujemy zarówno na estetyce baletu współczesnego, jak i klasycznego. Nacisk na zróżnicowanie stylów tanecznych to zasługa samych tancerzy. Ta współpraca bardzo nas do siebie zbliżyła. Był to proces niezwykle osobisty zarówno dla choreografów, jak i dla tancerzy”.
Fragment wypowiedzi choreografa Kevina O’Daya.
„Coming Together” i „Attica” to utwory skomponowane przez Frederica Rzewskiego. Wydane w 1974 roku, pozostają ponadczasowe. Poddawane są różnorodnym interpretacjom – zarówno muzycznym, jak i tanecznym. Opera na Zamku także podjęła próbę przybliżenia publiczności tych przełomowych dzieł sztuki awangardowej, tłumacząc libretto na język polski (za zgodą kompozytora) po raz pierwszy w historii.
Data wydarzenia: 11.10.2024, piątek, godz. 11.00, spektakl dla szkół; 12.10.2024, sobota, Polsko-Niemieckie Dni Teatru w Schwedt, godz.19.00, Schwedt
W celu rezerwacji miejsc na spektakl szkolny dn. 11.10.2024 prosimy o kontakt pod nr 91 43 48 140
- “Historia najmniej prawdopodobna” J. Kornowicz, reż. Natalia Babińska
Rodzinna opera w trzech aktach i jedenastu przestrzeniach na motywach baśni Hansa Christiana Andersena (od 7 lat). Opera dziecięca w trzech aktach i jedenastu przestrzeniach na motywach baśni Andersena zabiera widzów w podróż w głąb czasu ilustrując tańcem, muzyką, projekcjami i pantomimą jego smak, zapach… Twórcy wykorzystali w tym celu niezwykłą zamkową przestrzeń opery, co nadało spektaklowi niepowtarzalny charakter. Wraz z Królem, Królewną i Zegarmistrzem, prowadzona przez Wskazówki dziecięca publiczność wyruszy do wnętrza zegara!
Czy rzeczy nieprawdopodobne w ogóle się dzieją? Nie liczymy na to, chociaż często skrycie o tym marzymy.
Jeśli umilkniemy na chwilę, zamkniemy oczy, wsłuchamy się w rytm sekund, wtedy czas zacznie do nas mówić. Zegar chce nam coś przekazać. Zaprasza nas na wyprawę! Czy mamy ochotę (i odwagę!) udać się w podróż w głąb czasu? Jaką tajemnicę skrywa? Co jest smakiem, zapachem, widokiem, esencją czasu? Jak sięgnąć po te naprawdę ważne rzeczy podczas naszej podróży w czasie? Dalej, sekundy, minuty, godziny, mówcie, radźcie, prowadźcie!
Tak wiele pytań się pojawia w głowie. Czasie, odpowiedz! Ale odpowiedzi każdy musi znaleźć sam. Tik-tak, bim-bam. Nieprawdopodobna podróż w czasie zadzieje się w Operze na Zamku. To zupełnie nieprawdopodobne, a jednak!
Data wydarzenia: 17.10.2024, czwartek, godz. 11.00; 18.10.2024, piątek, godz. 11.00 (spektakle szkolne)
W celu rezerwacji miejsc na spektakle szkolne prosimy o kontakt pod nr 91 43 48 140
- „Orfeusz w piekle” J. Offenbach, reż. Jerzy Jan Połoński
Zwariowana komedia muzyczna ze słynnym kankanem. „Orfeusz w piekle” Jacques’a Offenbacha to jedna z najsłynniejszych i najzabawniejszych operetek wszech czasów. W tej parodii muzycznej wszystko jest na opak, a historia bohaterów układa się przewrotnie, inaczej niż w mitycznym oryginale. Jest intryga, żart, ironia i całe mnóstwo komicznych, frywolnych zdarzeń z niezapomnianym „piekielnym galopem” z II aktu, czyli słynnym kankanem. To pozornie lekkie dzieło o mitologicznych małżonkach szukających miłosnych przygód, porusza tematy, które do dziś nie straciły na aktualności: podwójnej moralności, hipokryzji i nadużywania władzy przez elity. Mityczni kochankowie są sobą znudzeni i każde szuka sposobu na zerwanie małżeńskich kajdan. Z pomocą przychodzi nieoczekiwanie bóg piekieł Pluton, który porywa Eurydykę. Orfeusz, choć niechętnie, wyrusza za żoną do podziemi… To punkt wyjścia do świetnej zabawy i serii komicznych zdarzeń. W inscenizacji Opery na Zamku świat antyczny zastąpi świat mediów – produkcji telewizyjnych, filmowych, internetowych, a akcja rozegra się wśród aktorów, celebrytów i gwiazd popkultury. Olimp stanie się wielkim show telewizyjnym, ziemia serialem paradokumentalnym, piekło – niskobudżetowym horrorem z przerysowanymi postaciami ze znanych filmów. Scena zamieni się w studio filmowe, a publiczność będzie obserwatorem wyświetlanej na dużym ekranie „wizji na żywo”…
Data wydarzenia: 26.10.2024, sobota; godz. 19.00, 27.10.2024; niedziela, godz. 18.00; 29.10.2024, wtorek, godz. 19.00
fot. P. Gamdzyk