Zapowiedzi

Retransmisja do kin operetki „Perichola” Offenbacha

W niedzielę 14 kwietnia KinoMaestro.pl pokaże w polskich kinach nową inscenizację „Pericholi” Offenbacha. Tę operetkę ze słynną arią ze śmiechem wyreżyserował Laurent Pelly, a za pulpitem dyrygenckim stanął Marc Minkowski. Spektakl zarejestrowano w listopadzie 2022 roku w paryskim Théâtre des Champs-Elysées.

Znana wielu melomanom i lubiana aria ze śmiechem („Wypiłam łyk, no może dwa, a mówiąc prawdę, aż do dna”) pochodzi właśnie z operetki „Perichola” Jacques’a Offenbacha („Orfeusz w piekle”, „Zaręczyny przy latarniach”, „Opowieści Hoffmanna”). Ten francuski kompozytor, jeden z twórców gatunku operetkowego, tym razem wybrał sobie miejsce dość egzotyczne na akcję swego kolejnego dzieła.

Lima, wiek XVIII. Wicekról Peru zakochuje się w ulicznicy Pericholi, która jednak wcale nie jest skora obdzielić go swoimi wdziękami. Kocha ona bowiem bez pamięci wędrownego śpiewaka Piquilla. Problemem jednak jest to, że dziewczyna od kilku dni nic nie jadła, zatem – z głodu i z obwarowaniami! – przyjmuje posadę damy dworu. Wywołuje to lawinę zabawnych zdarzeń, które oczywiście kończą się szczęśliwie.

Rola Peruwianki Pericholi – postaci, która ma swój historyczny pierwowzór – jest bardzo wdzięczna. Nic więc dziwnego, że śpiewały ją nawet tak legendarne operowe śpiewaczki, jak Anna Moffo czy Teresa Stratas. Mniej wdzięczne jest znaczenie imienia tytułowej bohaterki operetki Offenbacha, które dosłownie można przetłumaczyć jako „kundelka” lub „suka rasy mieszanej”. Poprawność polityczna nie była mocną stroną kompozytora i jego librecistów (zresztą jak i większości twórców XIX wieku). Mimo tych krzywdzących stereotypów stworzyli oni postać barwną, silną i szlachetną.

Przedstawienie „Pericholi”, które obejrzymy, przygotował chyba najlepszy możliwy tandem realizatorski: Marc Minkowski i Laurent Pelly. Ten światowej sławy dyrygent i rozchwytywany reżyser pracują ze sobą już od ponad 25 lat, specjalizując się w wystawianiu dzieł Offenbacha („Piękna Helena” czy „Wielka Księżna Gerolstein”). Ich nowy spektakl z 2022 roku został zrealizowany na scenie paryskiego Théâtre des Champs-Elysées (z którego niedawno oglądaliśmy „Życie paryskie” tego kompozytora w inscenizacji kreatora mody Christiana Lacroix). W rolach głównych gwiazdy Opéra national de Paris, mediolańskiej La Scali, londyńskiej Royal Opera House Covent Garden i nowojorskiej The Metropolitan Opera: Marina Viotti, Stanislas de Barbeyrac i Laurent Naouri.

Lista kin, daty pokazów i bilety: https://kinomaestro.pl/gramy/perichola/#seanse

Czas trwania: około 2 godzin i 20 minut (w tym jedna przerwa)

Polskie napisy

Komentarze
Udostepnij