Zapowiedzi

Rewolucja w pracy teatralnej. Konferencja „Teatr od}{nowa” w poznańskim Teatrze Polskim od poniedziałku

Zapraszamy na dwudniową konferencję środowiskową Teatr od}{nowa poświęconą najnowszym zmianom w modelach pracy teatralnej. Odbędzie się ona 22 i 23 listopada w siedzibie Teatru Polskiego w Poznaniu. Wśród wszystkich wydarzeń, jest jedno szczególne – punkt centralny całej Konferencji.

We wtorek o godz. 16:00 odbędzie się prezentacja Przewodnika Pisania Kontraktu stworzonego przez zespół Teatru Polskiego w Poznaniu.

Jest to rewolucyjny dokument, który określa pozwala na określenie zasad współpracy pomiędzy zespołem realizatorskim (reżyser, scenograf, kostiumograf, etc.) a zespołem aktorskim. Dzięki takiemu dokumentowi proces pracy nad spektaklem może być procesem bezpiecznym, procesem bez przemocy, a jednocześnie otwartym na wolność twórczą.

Przewodnik pisania kontraktu przedstawią Kornelia Trawkowska, Konrad Cichoń i Gosia Wdowik.

Teatr jest miejscem żywym, ulegającym nieustannym zmianom, redefinicjom i przekształceniom. Od jakiegoś czasu obserwujemy dynamiczny proces, który w znacznym stopniu różni się swoim charakterem od poprzednich zwrotów w sposobie myślenia o tym, czym teatr w istocie jest i jak powinien funkcjonować. Dotychczas skupiano się na kwestii osiągnięcia najlepszego efektu artystycznego. Obecny dyskurs zajmuje się jednak procesem pracy i określeniem tego, jak pracować, aby czuć się bezpiecznie. Jak stworzyć odpowiednie warunki pracy? Jak jednocześnie pozostawić proces otwartym na nieznane i nieprzewidywalne? Czy jesteśmy w stanie wspólnie wypracować takie modele, dzięki którym będziemy czuli się wolni, kreatywni i pewni tego, że granice, które wyznaczyliśmy, nie zostaną przekroczone?

Uważamy, że poszukiwanie odpowiedzi na te pytania jest dzisiaj niezwykle istotne. Pierwszym krokiem, który wykonaliśmy jako zespół Teatru Polskiego w Poznaniu, w celu określenia zdrowych, bezpiecznych warunków pracy nad spektaklem było stworzenie Przewodnika pisania Kontraktu między zespołem realizatorskim a zespołem aktorskim. Chcemy, żeby jego używanie stało się powszechną, dobrą praktyką w Teatrach w całej Polsce.

Jako Teatr Polski w Poznaniu chcemy stworzyć platformę wymiany myśli i doświadczeń, dlatego zapraszamy na konferencję środowiskową poświęconą najnowszym zmianom, zachodzącym w polskim teatrze, zatytułowaną Teatr od}{nowa. Podczas dwóch dni 22 i 23 listopada zaprosimy wszystkich chętnych do wysłuchania prelekcji. Zostaną one przygotowane specjalnie na potrzeby konferencji przez osoby zajmujące się różnymi aspektami teatralnej rzeczywistości.

Zaprezentujemy również Przewodnik pisania Kontraktu i opublikujemy go w sieci na zasadzie wolnego dostępu. Zwieńczeniem konferencji będzie debata na Dużej scenie naszego teatru. W całej konferencji będzie można uczestniczyć na żywo w Teatrze Polskim, ale również za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych. Zapraszamy byście razem z nami przyjrzeli się, jakiej odnowy wymaga dziś teatr w Polsce i czy niejako da się go wymyślić od nowa?

Konferencja „Teatr od}{nowa” została sfinansowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania.
Patronami wydarzenia są:
Gildia Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych w Polsce
Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów
Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/

Komentarze
Udostepnij