Zapowiedzi

Roby Lakatos zastąpi Davida D’ora podczas koncertu finałowego Festiwalu Warszawa Singera

Światowej klasy skrzypek Roby Lakatos (czyt. Lakatosz) zastąpi Davida D’ora podczas koncertu finałowego Festiwalu Warszawa Singera.

Koncert finałowy tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera zgodnie z planem odbędzie się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej 29 sierpnia 2021 roku.

Ze względu na ograniczenia związane z Covid-19 zmuszeni jesteśmy do odwołania koncertu Davida D’Ora. Jednak nic nie dzieje się baz przyczyny. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie najwyższej klasy wirtuoz i muzyk, znamienity skrzypek z Węgier Roby Lakatos – mówi Gołda Tencer, twórczyni festiwalu.  Fundacja Shalom już w latach ubiegłych próbowała zaprosić artystę do udziału, ale niestety inne zobowiązania artystyczne nie pozwalały mu przyjechać na koncert w Warszawie. Roby Lakatos pochodzi z rodziny legendarnych skrzypków węgierskich, jego przodkiem był Jànos Bihar nazywany „cygańskim Paganinim”. Jest cenionym instrumentalistą, kompozytorem i aranżerem. Z prawdziwą wirtuozerią gra muzykę klasyczną i jazz, nierzadko łącząc je z muzyków węgierskich Romów.
Do skrzypka przylgnęło wiele określeń, które doskonale go charakteryzują: diabelski geniusz, znawca muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, spadkobierca XIX wirtuozów. Artysta wystąpi na scenie w towarzystwie kilkunastoosobowej orkiestry i zespołu. W programie koncertu pojawią się zarówno utwory klasyczne jak i współczesne kompozycje.

Zakupione wcześniej bilety na Koncert Finałowy z udziałem Davida’Dora zachowują ważność i uprawniają do wejścia na Koncert Finałowy z udziałem Robbiego Lakatosa, bądź można dokonać ich zwrotu.

Festiwal rusza już za chwilę, główna cześć będzie się działa jak zawsze w Warszawie w dniach 21-29 września 2021 roku. W ramach festiwalu odbędzie się prawie 200 imprez w różnych dzielnicach i miejscach na mapie Warszawy.

Inauguracyjny koncert kantoralny odbędzie się jak zawsze w Synagodze Nożyków.
W tym roku wystąpi kantor Yoni Rose, który na scenie międzynarodowej jest ceniony i jako mistrz śpiewu kantoralnego, i operowy śpiewak koncertowy. Doskonały w wielu stylach muzycznych od klasycznych utworów chazanus przez melodie broadway’owe po nowoczesne kompozycje.

W ciągu trwania Festiwalu, Teatr Żydowski zagra wszystkie spektakle, które miały swoje premiery w minionym sezonie teatralnym np. Circus Kafka, Akademia Pana Kleksa a także lubiane przez widzów spektakle takie jak Mykwa.

Wielka niespodzianka szykuje się dla kinomanów, w ramach festiwalu odbędzie się jedyny w Warszawie pokaz przedpremierowy filmu „Krafftówna w Krainie Czarów” z udziałem Barbary Krafftówny oraz twórców.

Festiwal to także bardzo cenione spotkania literackie, w których wezmą udział polscy artyści tacy jak Adam Woronowicz, Grzegorz Małecki, Jerzy Zelnik i inni.

Muzycznie będziemy świętować min.z Dorotą Miśkiewicz, Grażyną Auguścik, Izabelą Szafrańską, Jerzym Petersburskim Juniorem, Paulem Brodym, Mikołajem Trzaską i wieloma innymi

Jak co roku Gołda Tencer, twórczyni Festiwalu zaprasza na spotkanie w ramach Kuchni Mamy Soni.

Wszystkie szczegóły, aktualne informacje i cały program są dostępne na stronie www.festiwalsingera.pl oraz na FB www.facebook.com/FestiwalSingera.

Rezerwacje i bilety
Bilety na imprezy biletowane  na stronie www.ebilet.pl oraz w kasach Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35.  Przy ulicy Senatorskiej 35 działa biuro festiwalowe gdzie można uzyskać wszelkie informacje oraz zarezerwować miejsca na imprezy bezpłatne. Tam też dostępny jest katalog Festiwalu Warszawa Singera wraz ze szczegółowym programem. Bilety na koncert Finałowy do nabycia również w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i na stronie www.teatrwielki.pl

18. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 21-29 sierpnia 2021 r.

Projekt finansowany ze środków: Miasta Stołecznego Warszawy, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ambasady Izraela w Polsce

Partnerzy festiwalu:
Samorząd Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Austriackie Forum Kultury, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Filmoteka Narodowa  – Instytut Audiowizualny, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Muzeum Getta Warszawskiego, Projekt Plac Defilad, Port Praski

Komentarze
Udostepnij