Zapowiedzi

„Romantyczki” Teatru Mostów w CEM Piaseczno

Spektakl o kobietach, których nikt nie pamięta na scenie CEM Piaseczno

19 maja (niedziela) o godzinie 15.00 w sali widowiskowej Biblioteki Publicznej w  Piasecznie (Centrum Edukacyjno-Multimedialnym)  odbędzie się pokaz autorskiego spektaklu Teatru Mostów z Gorzowa. „Romantyczki” to opowieść o kobietach zapomnianych, tworzących w okresie polskiego romantyzmu, poruszających się w świecie twardego patriarchatu. Spektakl Teatru Mostów to wreszcie rzecz o kobietach współczesnych – ich sile, nieustępliwości i walce o marzenia oraz samorealizację.

„Romantyczki” są swoistym kolażem biografii oraz utworów wielu z zapomnianych twórczyń okresu polskiego romantyzmu. W przedstawieniu odnaleźć możemy wydarzenia z życia m.in. Ewy Felińskiej, Józefy Prusieckiej, Józefy Dobieszewskiej, Seweryny Duchińskiej czy Narcyzy Żmichowskiej. XIX-wieczne historie bohaterek spektaklu wybrzmiewają dziś jednak nader aktualnie, stawiając pytania o sytuację kobiet we współczesnej Polsce – ich problemy, emocje i otoczenie, w którym poruszają się zarówno prywatnie, jak i zawodowo. „Romantyczki” to głośne wołanie o potrzebie wolności, akceptacji i miłości.

Joanna Marcinkowska, Agata Kostrzewska, Natalia Sztegner (Dziennik Teatralny):

Oglądając to przedstawienie widz doświadcza kilku odrębnych opowieści utrudzonych i uciśnionych kobiet, które mając w sobie ogromny żal do mężczyzn pragną wykrzyczeć to całemu światu. Ich twórczość była bezzasadnie krytykowana, a wszelkie próby stworzenia czegokolwiek sprowadzane do wymysłów i niepoważnych fanaberii. Aby wyrazić jak silną jest kobieta, a jak słaby mężczyzna użyty zostaje choćby tekst „Świtezianki” Mickiewicza (bardzo ładnie zinterpretowany muzycznie i wokalnie). Przedstawicielki płci pięknej w twórczości wieszcza są akurat tym właśnie zapowiadanym diabłem, tą mocą nieokiełznaną, od bohaterki „Świtezianki” począwszy. W literaturze tamtej epoki zresztą kobieta była idealizowana i wynoszona na piedestał, ale, niestety, tylko w literaturze. Na salonach, jak pokazuje Teatr Mostów, już tak różowo nie bywało.

„Romantyczki” w sali widowiskowej CEM Piaseczno (ul. Jana Pawła 55) w niedzielę 19 maja o godzinie 15.00. W obsadzie: Natalia Dębicka, Klaudia Siewierska, Natalia Skubiszyńska oraz Jacek Głaszcz (głos). Bilety w cenie 25 zł dostępne są online na stage24.pl oraz stacjonarnie w sekretariacie Biblioteki w CEM w Piasecznie.

Szczegóły: https://www.facebook.com/teatrmostow/

Wydarzenie: https://fb.me/e/5o9ZZhi05

fot. Paweł Kamrad

Komentarze
Udostepnij