Zapowiedzi

Romantyczna majówka z Chórem Polskiego Radia

W 2022 roku świętujemy 200. rocznicę wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza, uznawanych za manifest romantyzmu. W stronę XIX-wiecznej kultury i literatury zwracają się także myśli współczesnych twórców i wykonawców. 30 kwietnia w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się koncert prawykonań, w którego programie znalazły się utwory chóralne twórców związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym: Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego.

Norwid na chór i fortepian

Choć polska poezja czasów romantyzmu zajmuje wysokie miejsce w rankingach popularności, wcale nie jest najczęściej umuzycznianą. W swoim najnowszym projekcie Do słów Chór Polskiego Radia we współpracy z polskimi kompozytorami postanowił wypełnić tę lukę. Tym samym katalog Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zasili cykl pieśni napisanych do wierszy Cypriana Kamila Norwida.

Paweł Łukaszewski w ramach Pieśni Norwida opracował trzy popularne wiersze narodowego wieszcza: Krzyż i dziecko, Moja piosnka i Maryjo, Pani aniołów. Kompozytor z zamiłowaniem wykorzystujący w utworach teksty liturgiczne i te o zabarwieniu religijnym, pozostaje w swojej ulubionej tematyce, tym razem jednak biorąc na warsztat słowa świeckiego poety. Utwór wraz z Chórem Polskiego Radia prawykona pianistka Magdalena Duś.

Ballada nie tylko romantyczna

Obok romantycznych twórców w programie koncertu znalazło się także nazwisko Bolesława Leśmiana. Jego Dziewczyna stała się podstawą najnowszego utworu Joanny Wnuk-Nazarowej. Jak podkreśla kompozytorka, która od młodości fascynuje się urodą języka, myślą filozoficzną i psychologiczną poety, wybór tekstu na potrzeby sobotniego koncertu wiąże się także z młodopolskim manifestem powrotu do romantycznej tradycji. Dziewczyna Bolesława Leśmiana w jasny sposób powraca także do formy i założeń ballady. Na taki krok zdecydowała się także Joanna Wnuk-Nazarowa, która w swoim nowym utworze wykorzystała cały tekst wiersza, wraz z powracającym refrenem. Solistycznie traktowana partia oboju zabrzmi zza sceny, niczym głos dziewczyny zza muru, a 12 braciom – bohaterom wiersza – odpowiadać będzie 12-głosowy chór. Partię oboju wykona Karolina Stalmachowska, pierwsza oboistka i solistka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Bilety na koncert dostępne są do kupienia na stronie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od ponad 75 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca Ruchu Muzycznego Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Kursu Edytorstwa Muzycznego czy ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim: „Jesteś twórcą – masz prawo”. Więcej: www.pwm.com.pl

Komentarze
Udostepnij