Zapowiedzi

Romeo i Julia – czerwcowa premiera Zadary w warszawskim Studio

7 czerwca w STUDIO teatrgalerii odbędzie się premiera “Romea i Julii” Williama Shakespeare’a w reż. Michała Zadary. W rolach tytułowych zobaczymy młodych aktorów: Julię Leszkiewicz i Juliana Zbudniewka.

Romeo i Julia mają po kilkanaście lat, żyją w Warszawie w 2019 roku, zajmują się zabawą, miłością, niechęcią do rodziców.

Michał Zadara inscenizuje “Romea i Julię”, zderzając kanoniczny dramat z dzisiejszymi realiami. Nie przepisuje jednak sztuki Shakespeare’a, nie dodaje do niej swoich tekstów: dąży do maksymalnej wierności wobec oryginału.

Główne role w spektaklu gra dwójka młodych aktorów: Julia Leszkiewicz i Julian Zbudniewek. Oboje są w wieku tytułowych postaci. Pozwala to uchwycić główny zamysł Shakespeare’a: pokazać, że świat kreowany na scenie przedstawiany jest z perspektywy nastolatków, którzy nie podporządkowali się jeszcze regułom świata dorosłych.

Romeo nie rozstaje się ze swoją deskorolką. W jaki sposób temat jazdy na deskorolce łączy się tematem miłości? Reżyser tłumaczy: Podczas jazdy na deskorolce rzecz polega na tym, by znaleźć

się w momencie równowagi między lotem a upadaniem kiedy człowiek już się nie wznosi, a jeszcze nie upada. W tej króciutkiej chwili nieważkości można wykonywać triki zadomawiając się tam, gdzie człowiek na co dzień nie ma prawa przebywać. Jest się na granicy dwóch przeciwstawnych sił i “ja” człowieka właściwie znika, bo to punkt niemożliwy. W codziennym życiu boimy się tego momentu, kiedy zasady zwykłego poruszania się są nagle zawieszone, na przykład gdy upadamy lub autobus gwałtownie zahamuje. Gdy człowiek jest zakochany, właściwie znika: traci poczucie swojego “ja” i musi, by ta miłość trwała, nauczyć się wszystkiego od nowa.

Obsada:
 – Dominika Ostałowska
 – Marcin Pempuś
 – Natalia Rybicka
 – Mateusz Smoliński
 – Krzysztof Strużycki
 – Monika Świtaj
 – Robert Wasiewicz
Julia  – Julia Leszkiewicz
Romeo  – Julian Zbudniewek
Tybalt (wideo)  – Michał Kruk
Capulet (wideo)  – Wojciech Malajkat
Pani Capulet (wideo)  – Barbara Wysocka
Ksiądz (wideo)  – Bartek Porczyk
Parys (wideo)  – Sebastian Figat
Aptekarz (wideo)  – Stanisław Brudny
Książę (wideo)  – Tomasz Nosinski
muzycy (wideo)  – Sean Palmer, Mateusz Olszewski, Michał Zadara oraz 100 statystów ze szkoły
reżyseria:  Michał Zadara
scenariusz:  Michał Zadara
scenografia:  Robert Rumas
kostiumy:  Henrietta Muller
opieka merytoryczna nagrań video/ montaż:  Michał Januszaniec
reżyser światła/ operator video:  Artur Siennicki
kierownik produkcji:  Aleksandra Wiśniewska
asystentki reżysera:  Karolina Pawłoś, Agata Król
asystentka produkcji:  Monika Balińska
Komentarze
Udostepnij