Zapowiedzi

“Rona i nasze Miasto” – debiut Radosława Figury w literaturze pięknej

Ontologiczno-oniryczne drążenie duszy

Co się stanie, gdy populistyczne hasła przerodzą się w rzeczywistość, a fundamentaliści dojdą do głosu?

W pełnej groteskowego poczucia humoru prozie autor przedstawia fundamentalizm inaczej – pokazuje jego przyjazną twarz. Bohaterowie zamieszkujący „supermiasto” wiodą spokojne życie z dala od wielkiej polityki, nie kwestionując rzeczywistości.

Pod wpływem Rony mieszkańcy zmieniają jednak perspektywę i zaczynają dostrzegać, że ich Miasto nie jest tak nieskazitelne, jak im się do tej pory wydawało.

Radosław Figura zabiera nas w podróż do dalekiego, choć nieodległego Miasta. Nie ustępuje ono w niczym innym miastom, a nawet je przewyższa. Ponieważ jest to wyprawa all-inclusive, to w pakiecie dostajemy ontologiczno-oniryczne drążenie duszy i mniej survivalowe penetrowanie ulic Genitalnej, Sromowej czy Absolutyzmu. Śmiesznie w trakcie tej wycieczki jest, choć częściej strasznie. Cały czas towarzyszy nam bowiem niepokojące wrażenie, że już to wszystko gdzieś i kiedyś widzieliśmy.

– Tomasz Sianecki

To szydera na populistów i „betonowych konserwatystów”. Zabawna, pełna zwrotów akcji, z zaskakującym finałem, skłaniająca do refleksji nad kondycją naszego społeczeństwa. Figura – w przeciwieństwie do Margaret Atwood – nie skupia się na systemie opresyjnym. Pokazuje go z zupełnie innej strony. Idealna książka dla fanów Rok za rokiem, The Truman Show i Orwella.

– Joanna Wach, fragment recenzji z lubimyczytać.pl

Premiera książki Rona i nasze Miasto autorstwa Radosława Figury 29 września.

Posłuchajcie, co w wywiadzie z Justyną Dżbik–Kluge mówi o niej sam autor:

– Czy Rona i nasze Miasto to powieść feministyczna? MP3 – https://we.tl/t-8ZTGv5fEUs lub transkrypcja

– Skąd wziął się pomysł na tę książkę? MP3 – https://we.tl/t-7jzkmWsW07 lub transkrypcja

– Czy Rona i nasze Miasto prowokuje? MP3 – https://we.tl/t-aUO1mw1WZO lub transkrypcja

– A może to książka dla tych, którzy chcą zmienić świat? MP3 – https://we.tl/t-OSZAI5cXsQ lub transkrypcja

Cały wywiad do pobrania – https://we.tl/t-lQGcLgtwg6

Radosław Figura – dramaturg, scenarzysta, autor tekstów piosenek. W 1991 roku wygrał ostatnią edycję Debiutu Dramaturgicznego w teatrze Ateneum w Warszawie.

W swojej twórczości podąża dwiema drogami. Z jednej strony napisał scenariusze hitowych seriali, m.in. Magda M.Teraz albo nigdy, Szpilki na Giewoncie, a także obyczajowe powieści: Magda M. Ciąg dalszy nastąpił i Magda M. Słoneczna strona, będące kontynuacją losów serialowej prawniczki. Z drugiej strony w swoich dramatach, takich jak Opiekun much czy Głupionka Jezusowa podejmuje bezkompromisowy spór z Bogiem, przeznaczeniem i słabościami ludzkiej natury. Powieść Rona i nasze Miasto należy właśnie do tego nurtu twórczości autora.

Komentarze
Udostepnij