Bydgoskie Centrum Sztuki
ul. Jagiellońska 47
bcs.bydgoszcz.pl
ŻYCIE W ZAWIESZENIU
Rozalina Busel
26.06-25.07.2024
kuratorka wystawy: J.O.
wystawa w ramach rezydencji PerspAKTIV
otwarcie 26 czerwca (środa), wstęp wolny:
– warsztaty tworzenia goździków z papieru ŻAŁOBNY PORANEK | od 15.00 do 18.00 (szczegóły poniżej)
– wernisaż g. 18.00
Wystawa ŻYCIE W ZAWIESZENIU wywodzi się z długoterminowego projektu «Granice i ograniczenia», nad którym autorka pracuje od trzech lat. Pomysł opiera się na motywach przeprowadzki i doświadczeniach migranckich ukazanych przez pryzmat rytuału pogrzebowego. Zderzają się w nim tematy początku życia w nowym miejscu i końca życia w starym oraz towarzyszące im uczucia niepewności i dezorientacji. Odniesienie do pogrzebu ma charakter symboliczny i oznacza działanie na granicy życia i śmierci, a sam rytuał przypomina przeniesienie człowieka w inne miejsce, do tzw. «innego świata».
26.06 (środa) godz. 15-18 (można dołączyć o dowolnej porze)
ŻAŁOBNY PORANEK
Warsztaty tworzenia goździków z papieru
(dla wszystkich grup wiekowych)
prowadzenie: Rozalina Busel
WSTĘP WOLNY
Wspólnie z publicznością planowane jest stworzenie papierowych goździków. Proces wykonywania rutynowej pracy manualnej może czasami pomóc uspokoić umysł i zapewnić krótką chwilę wytchnienia od problemów życiowych. Podczas tworzenia kwiatów artystka opowie o symbolice kwiatów w różnych kulturach, będzie również przestrzeń na wspólną rozmowę. Kwiaty będą mogły stać się częścią wystawy ŻYCIE W ZAWIESZENIU, którą otworzymy tego samego dnia o 18.00.
Na warsztaty można dołączyć o dowolnej porze, zapraszamy w godzinach 15.00-18.00. Wstęp wolny, zapraszamy osoby ze wszystkich grup wiekowych (dzieci mogą uczestniczyć z opiekunami).
ROZALINA BUSEL – artystka z Białorusi mieszkająca w Polsce od 2022 roku. W swojej praktyce artystycznej porusza tematykę migracji, nierówności społecznych, tragicznych wydarzeń i związanych z nimi przeżyć emocjonalnych. W centrum jej twórczości znajduje się związek pomiędzy granicami fizycznymi i symbolicznymi. Artystka posługuje się odniesieniami do elementów pochówku i żałoby, eufemizmów i metafor śmierci oraz przedmiotów kultu religijnego. W pracy z publicznością wykorzystuje wrażenia dotykowe i percepcję słuchową.
Artystka jest uczestniczką wystaw, sympozjów i programów, takich jak m.in.: Biennale Memory Box; Daugavpils Mark Rothko Art Center, Łotwa / 2017; Festiwal Ceramiki Współczesnej „TseGlina”, Kijów, Ukraina / 2019; Program Stypendialny MKiDN Gaude Polonia, Polska / 2019, 2022; Wystawa Migration(s), IAC, Musée Ariana, Genewa, Szwajcaria; Strefa Graniczna – porezydencyjna wystawa indywidualna, BWA Wrocław, Polska; także projekty we współpracy z Instytutem Dobrej Śmierci, Goethe-Institut in Exile, Archiwum VEHA / 2023 – 2024. Od 2019 roku jest członkinią Międzynarodowej Akademii Ceramiki (IAC) w Genewie w Szwajcarii.
Absolwentka Wydziału Ceramiki (2016) oraz Wydziału Krytyki i Historii Sztuki (MA, 2020) Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych; w tym jeden semestr na Wydziale Rzeźby Konceptualnej / Ceramiki Uniwersytetu Sztuki i Wzornictwa w Linzu w Austrii (MA, 2015);
Projekt rezydencji artystycznych PerspAKTIV jest realizowany przez RAZAM, Ambasadę Kultury i Galerię Miejską Arsenał w Poznaniu przy wsparciu finansowym Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec.
współpraca: Fundacja Take Care
patronat medialny: Polskie Radio PiK