Zapowiedzi

Rusza platforma VOD warszawskiego Teatru Kwadrat

TEATR KWADRAT ONLINE

Sztuka w nowym wymiarze na VOD

Rusza platforma VOD Teatr Kwadrat online, wirtualna scena teatralna, gdzie prezentowane będą wybrane spektakle i materiały audiowizualne warszawskiego Kwadratu. Jako jedno z pierwszych przedstawień online publiczność obejrzy kultowego „Berka” z Pawłem Małaszyńskim i Ewą Kasprzyk. Spektakl pojawi się na platformie www.teatrkwadratonline.pl już 20 listopada.

Teatr Kwadrat online to czwarta – choć tym razem wirtualna – scena, którą otwieramy dla widzów na całym świecie. Korzystając z oferty naszych spektakli na życzenie, będą mogli zaprosić Teatr Kwadrat do swoich domów i oglądać przedstawienia online w dowolnym miejscu i czasie – mówi Andrzej Nejman, Dyrektor Teatru Kwadrat.

W ofercie VOD pojawią się między innymi archiwalne rejestracje popularnych przedstawień. Jedną z takich propozycji jest słynny „Berek, czyli upiór w moherze” według tekstu Marcina Szczygielskiego, gdzie niezapomniane kreacje sceniczne stworzyli Paweł Małaszyński i Ewa Kasprzyk.

– Rejestracja ostatniego zagranego na scenie Teatru Kwadrat „Berka” od lat pozostawała w teatralnym archiwum. Platforma VOD to szansa, by dać jej drugie życie  Z założenia nagranie miało być „pamiątką” dla aktorów i twórców. Uznaliśmy jednak, że warto się nim podzielić z naszymi widzami – dodaje Andrzej Nejman.

Nagranie zawiera materiał bonusowy w postaci symbolicznego podsumowania 10-ciu lat „Berka” w wykonaniu Pawła Małaszyńskiego oraz zespołu.

Choć od premiery sztuki w 2008 roku minęło przeszło 12 lat, jej temat nadal pozostaje jednym z najbardziej aktualnych i wywołujących dyskusje w polskiej przestrzeni publicznej.

Typowy polski blok. Typowe malutkie mieszkania. W jednym Anna – typowy „moherowy beret”. W drugim Paweł – typowy gej. Oboje są samotni i nieszczęśliwi, oboje się nienawidzą. Anna obwinia Pawła za całe zło i zepsucie, on widzi w niej uosobienie hipokryzji i religijnego fanatyzmu. Oboje zatruwają sobie życie, prześcigając się w wymyślaniu coraz większych złośliwości.

– To sztuka o tolerancji, potrzebie zrozumienia, akceptacji i poszukiwaniu miłości – mówi Paweł Małaszyński – i choć jest to komedia, a nasze postaci wzbudzają momentami salwy śmiechu, to na końcu pojawia się refleksja, że mimo tych zewnętrznych różnic i odmiennego światopoglądu, głęboko w środku wszyscy pragniemy tego samego.

Obok „Berka” na platformie VOD Teatr Kwadrat online będzie można zobaczyć spektakle, które od lat cieszą się wielką popularnością na scenie Kwadratu: „Przyjazne dusze” w reżyserii Marcina Sławińskiego, „Ciotkę Karola 3.0” w reżyserii Andrzeja Nejmana. Kolejne materiały są w przygotowaniu.

Po zalogowaniu się i zakupie biletu widzowie zyskają dostęp do wybranego spektaklu na 24 godziny.

Aktualna oferta platformy VOD Teatru Kwadrat  dostępna będzie pod adresem www.teatrkwadratonline.pl

***

O TEATRZE KWADRAT

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego od przeszło 45. lat pozostaje najważniejszym teatrem komediowym w Polsce. Swoją działalność rozpoczął 1 września 1974 roku jako Teatr Komedii i Farsy „Kwadrat” w budynku przy ul. Czackiego 15/17 w Warszawie. Do zespołu Teatru Kwadrat od początku należeli najwybitniejsi aktorzy polskiej sceny teatralnej, m.in. Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska czy Anna Seniuk, Stanisława Celińska, a także Jan Kobuszewski, Wojciech Pokora, Janusz Gajos, Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Mieczysław Czechowicz, Jerzy Turek czy Andrzej Łapicki. Pierwszym kierownikiem artystycznym Teatru był Edward „Dudek” Dziewoński. Najgłośniejsze spektakle wystawione pod jego kierownictwem to „Rozmowy przy wycinaniu lasu” (tekst napisany specjalnie dla Teatru przez Stanisława Tyma), czy „Rodzina” (obok „Amadeusza” w reżyserii Romana Polańskiego najwybitniejszy spektakl 1981 roku). W latach 1986-2001 funkcję dyrektora generalnego i artystycznego Teatru pełnił Edmund Karwański. Najsłynniejsze spektakle tamtego okresu to „Mayday”, „Mayday 2”, „Dwie morgi utrapienia” oraz „Perfect day”. Od 2010 roku funkcję Dyrektora Teatru pełni Andrzej Nejman. Od marca 2016 stały adres Kwadratu to ul. Marszałkowska 138. Wielkie otwarcie nowej siedziby połączone zostało z oficjalną premierą spektaklu „Medium” w reżyserii Andrzeja Nejmana. Aktualnie w repertuarze Teatru Kwadrat znajdują się takie hity jak „Szalone nożyczki” (ponad 1000 razy na scenie Kwadratu), „Nie książka zdobi człowieka”, „Wrócę przed północą”, „Ślub doskonały”, „Medium” i wiele innych. Teatr uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.

Więcej informacji: www.teatrkwadrat.pl

Social media: www.facebook.com/Teatr.Kwadrat | www.instagram.com/teatr_kwadrat

Komentarze
Udostepnij