Zapowiedzi

Ruszył Kalejdoskop. Święto Tańca współczesnego w Białymstoku

Ruszył Kalejdoskop. Święto Tańca współczesnego w Białymstoku

W czwartek 17 czerwca w Białymstoku rozpoczęło się jedno z największych w Polsce wydarzeń promujących taniec współczesny– Festiwal Kalejdoskop.

To 18. jubileuszowa edycja wydarzenia, które co roku przyciąga miłośników tańca współczesnego z całej Polski. Kalejdoskop to 4 dni wypełnione tańcem – spektaklami, spotkaniami, warsztatami,  wystawami i projektami dotyczącymi polskiej sceny tańca.

Festiwal otwiera spektakl Jakuba Lewandowskiego „Blask”. To intymny, obnażający spektakl o kobietach i współczesnym świecie, który wymaga od nas wiecznej młodości i spełniania wyśrubowanych kanonów piękna. Poza „Blaskiem” na odbiorców festiwalu czeka 5 innych spektakli, 6 krótkich form choreograficznych oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących.

– W tym roku szczególnie serdecznie zapraszamy wszystkich na wydarzenia plenerowe – mówią organizatorzy wydarzenia – w Kalejdoskopie 2021 będzie ich wyjątkowo dużo. W programie m.in. spacery z przewodnikiem po mieście, spacer performatywny połączony z warsztatem, plener plastyczny, site specifics – czyli projekty realizowane w przestrzeni miejskiej i oczywiście spotkania i rozmowy w festiwalowym lokalu. Tę edycję Kalejdoskopu goszczą „Lalki”, kawiarnia teatralna, w której uczestnicy festiwalu gromadzić się będą podczas tanecznych lunchy, rozmów o tańcu oraz mniej formalnych, wieczornych spotkań.

Większość spektakli festiwalu odbędzie się w Uniwersyteckim Centrum Kultury, gdzie publiczność dowożona będzie zabytkowym autobusem –  tzw. ogórkiem. Spektakle będzie można zobaczyć również w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz w Auli Wydziału o Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Warsztaty taneczne natomiast, jak co roku, organizowane są przez partnera festiwalu – Studio Działań Kreatywnych DanceOFFnia.

Festiwal, zgodnie ze swoją nazwą to zmienność, różnorodność, różnobarwność stylów i form artystycznych.  Od 18 lat, jak w kalejdoskopie pojawiają się na deskach białostockich scen najciekawsze spektakle happeningi polskich twórców. Spotykają się tu przedstawiciele różnych pokoleń, trendów i koncepcji tańca oraz wyjątkowa publiczność

Festiwal organizowany jest przez Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Przewodzą mu w duecie: Karolina Garbacik oraz Joanna Chitruszko.

Więcej informacji oraz szczegółowy program dostępny jest na stronie festiwalu:

www.festiwal-kalejdoskop.pl

oraz profilu Facebook

https://www.facebook.com/festiwal.kalejdoskop

Kalejdoskop 2021 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz dofinansowano z budżetu  Miasta Białegostoku.

fot. P. Wyszomirski

Komentarze
Udostepnij