Zapowiedzi

Rzeczy ważne, a czasem błahe w Wydawnictwie Znak

Drodzy Państwo, 

pogodny, choć zmęczony Tadeusz Mazowiecki, a tuż za nim Henryk Woźniakowski  – właśnie to zdjęcie otwiera książkę Rzeczy ważne, a czasem błaheGdyby wówczas wygrali, być może Polska wyglądałaby dziś inaczej . Po tym doświadczeniu Woźniakowski wraca do Krakowa i – nie rezygnując z zaangażowania społecznego – na trwałe wiąże się z działalnością wydawniczą. Okazuje się, że jest mu to zdecydowanie bliższe niż agresywny niekiedy świat polityki.

„W dążeniu do wolności jest coś świętego. Ale kiedy znajdziemy się już w ustroju wolności, wkraczamy w obszar polityki, całkowicie świecki”.

W rozmowie z Dominiką Kozłowską Henryk Woźniakowski, prezes jednego z największych polskich wydawnictw, opowiada o zawodzie wydawcy i swoim spojrzeniu na sprawy publiczne. Wspomina bliskich, którzy nauczyli go przywiązania do wolności, zdradza kulisa dzisiejszych konfliktów u szczytu władzy a jednocześnie nie stroni od anegdot i relacjonuje swoje spotkania z Jerzym Giedroyciem, Józefem Czapskim, Michelem Foucault czy Henrym Kissingerem.

Czego o polskości nauczyła go europejska rodzina?

Czy żałuje wydania jakiejś książki?

  W jaki sposób stanął na czele kampanii Tadeusza Mazowieckiego?

  Dlaczego Jarosław Kaczyński zwrócił się przeciwko Lechowi Wałęsie?

  W czym rację miał Adam Michnik?

  I jaka będzie przyszłość polskiego rynku wydawniczego?

Rzeczy ważne, a czasem błahe

PREMIERA JUŻ 16 CZERWCA 

Henryk Woźniakowski – wieloletni prezes wydawnictwa Znak, publicysta, tłumacz. W latach 1989–1990 szef biura prasowego rządu i doradca Tadeusza Mazowieckiego. Należał do założycieli  m.in. Unii Wolności. Działa w PEN Clubie, Klubie Inteligencji Katolickiej. Odznaczony Krzyżem Oficerskim francuskiego Orderu Narodowego Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Komentarze
Udostepnij